09:05
28 maj 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Opalenie: Na XIII Nadwiślańskich Spotkaniach Regionalnych o Republice Gniewskiej

Zamieszczono dnia pon., 2019-10-07 10:14
Już po raz trzynasty miłośnicy historii regionalnej spotkali się w Opaleniu w ramach Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych. 
 
W roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości również tym sprawom poświęcone było spotkanie. Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę „Republika Gniewska w 100 – lecie powstania”. O losach tego małego kociewskiego państwa opowiedział Marek Kordowski, który wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Gniew jest autorem tej instalacji. Kolejna część uroczystości przeniosła się do Szkoły Podstawowej im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu. W jej trakcie Marek Kordowski wygłosił referat pt. „Polski ruch narodowy na ziemi gniewskiej przed 1914 rokiem”, a Jakub Borkowicz – „Przestępstwa przemytnicze na terenie powiatu tczewskiego w latach 1920 -1939”. Jacek Cherek przedstawił zawartość ostatniego numeru „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, który poświęcony jest sprawom regionu Kociewia. Opisuje historię, a także współczesne oblicze tej części Pomorza Gdańskiego. Pytania, a także dyskusje w kuluarach spotkania ukazały potrzebę rozwijania wiedzy w tych tematach.
 
Spotkanie zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Koło w Opaleniu i ZKP oddział Kociewski w Tczewie. Konferencja byłą częścią XIII Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych.
info/foto: nadesłane/ T.Jagielski