17:09
24 Wrzesień 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Warsztaty dla sportowców z Natalią Partyką

Zamieszczono dnia śr., 2019-11-13 11:27
Fundusz Natalii Partyki zorganizował dwudniowe warsztaty dla zawodników olimpijskich i paraolimpijskich. 9 i 10 listopada w Gdańsku młodzi zawodnicy dowiedzieli się, jak w nowoczesny sposób rozwijać swoje talenty, zdobywać sponsorów i promować się w mediach społecznościowych oraz poznali metodę TRE, czyli ćwiczenia uwalniające od napięć i traumy. Wzięli również udział w badaniu MindSonar. Z takiego badania korzystali m.in. Natalia Partyka, Przemysław Saleta i Karol Bielecki.
 
W warsztatach wzięło udział dziesięciu wybranych sportowców różnych dyscyplin – stypendystów Funduszu Natalii Partyki . Dzięki warsztatom z psychologii sportu dowiedzieli się, jak ważna jest dobra koncentracja w sporcie. Podczas warsztatów z dietetyki sportowej poznali zasady co jeść przed i po treningu lub w dniu zawodów, by mieć jak najlepsze wyniki. Część warsztatów dotyczyła promocji sportowców na Facebooku, Instagramie, YouTube czy Twitterze i kontaktów z mediami.
 
- Kariera sportowca to nie tylko przygotowanie fizyczne i treningi, ale też przygotowanie mentalne, odporność na stres, koncentracja oraz przygotowanie dietetyczne, kontakty z mediami, sponsorami i kibicami. W dzisiejszych czasach niewątpliwą siłą są social media. Pokazujmy w Internecie to, jak trenujemy, jak się przygotowujemy do zawodów, co robimy w czasie wolnym i bądźmy w tym wszystkim sobą, a nasze szanse na powodzenie będą rosły” – podkreśla Natalia Partyka.
 
Pierwszy dzień warsztatów zakończyła Magdalena Kwaśniewska-Tafel (Remedium Centrum Rozwoju) – specjalistka metody TRE. Jej celem jest przywrócenie ciała do naturalnej równowagi, w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) pracują w harmonii. 
 
Drugiego dnia stypendyści Funduszu Natalii Partyki wzięli udział w badaniu Magdaleny Kwaśniewskiej i Tomasza Zawadzkiego – ekspertów MindSonar. To nowoczesna metoda pomiaru psychologicznego stosowana powszechnie w Holandii, zarówno w sporcie, jak i w biznesie. Jak mówią sami trenerzy: Badanie to pozwala lepiej zrozumieć w jaki sposób człowiek myśli i co jest dla niego ważne w konkretnej sytuacji. Uczestnik otrzymuje raport na temat swojego sposobu myślenia, które wpływa na emocje i zachowanie. Następnie konsultant MindSonar omawia z nim, co można na jego podstawie wnioskować i nad czym warto pracować. Stypendyści Funduszu Natalii Partyki z pewnością bardzo na tej wiedzy skorzystają.
 
Miała pod górkę – wspiera przyszłych mistrzów
Natalia jest jedną z najlepszych zawodniczek tenisa stołowego na świecie. Zdobyła pięć złotych medali Igrzysk Paraolimpijskich – w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Trzykrotnie uczestniczyła również w Igrzyskach Olimpijskich (2008, 2012, 2016). Jest jedyną zawodniczką w historii ruchu olimpijskiego, która uczestniczyła trzykrotnie w tym samym roku w obu wydarzeniach, tzn. Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. W Japonii przygotowywane są o niej
kolejne filmy dokumentalne, ale w Polsce nie zawsze było łatwo – zarówno z powodu uprzedzeń do jej niepełnosprawności, jak i braku wsparcia finansowego na początku jej kariery, mimo pierwszych wielkich sukcesów. Natalii to nigdy nie zraziło, jednak zdawała sobie sprawę, że inni sportowcy mogliby z tych powodów zrezygnować z rozwoju dalszej kariery. Stąd powstała idea założenia Funduszu, który by wspierał młodych zawodników w podobnych sytuacjach. 
info/foto: mat.prasowy