06:07
15 lipiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Zakończono prace nad budową kanalizacji. Inwestycja pochłonęła 60 milionów złotych

Zamieszczono dnia czw., 2019-11-14 11:02

W Długim Polu odbyła się niecodzienna uroczystość. Z udziałem wielu gości świętowano zakończenie jednej z najważniejszych inwestycji, która w ostatnich latach realizowana była na terenie Gminy Cedry Wielkie. Chodzi oczywiście o budowę kanalizacji sanitarnej w trzech miejscowościach – Giemlicach, Leszkowych i Długim Polu oraz na ulicy Ogrodowej w Cedrach Wielkich.

Zadania związane z budową kanalizacji sanitarnej na terenie gminy realizowane są od ponad 15 lat. Na ten cel wydano ok. 60 mln zł, z czego połowę tych środków udało się pozyskać z funduszy unijnych. Tylko ostatnia inwestycji kosztowała ok. 12 mln zł, a wsparcie unijne wyniosło 85%.

– Trzeba jasno powiedzieć, że gdyby nie przychylność zarządu województwa pomorskiego, gros tych zadań nie udałoby się tak szybko zrealizować. Można powiedzieć, że prawie wszyscy mieszkańcy tzw. aglomeracji ściekowej mogą korzystać z kanalizacji. Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę budowy kanalizacji w Cedrach Małych Kolonii. Nie zapominamy również o Kiezmarku, który znalazł się poza aglomeracją ściekową, ale i tam będziemy już niebawem budować – zapewnia Janusz Goliński, Wójt Gminy Cedry Wielkie.

Obecny na uroczystości w Długim Polu senator Ryszard Świlski, który jeszcze do niedawna był wicemarszałkiem województwa pomorskiego.

– Znamy się tak długo, że chyba nie muszę składać gwarancji, że nie zapomnę o gminie Cedry Wielkie. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w zwieńczeniu kolejnego dużego projektu, w którym swój skromny udział miał także samorząd województwa pomorskiego – mówi senator Ryszard Świlski.

Budowa sieci kanalizacyjnej w naszej gminie otrzymała również dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

– Gmina Cedry Wielkie jest godna naśladowania, a zarówno wójt, rada gminy i urzędnicy wyjątkowo dbają o środowisko. To między innymi dzięki nim Pomorze ma najwyższym w kraju wskaźnik skanalizowania województwa. Gmina Cedry Wielkie ma też wielki wkład w tym, że nasze wody w rzekach, czy jeziorach są coraz czystsze – podkreślał w Długim Polu Maciej Kazienko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Przypomnijmy, że mieszkańcy mają możliwość włączenia się do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl