08:09
28 Wrzesień 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kultowy Mercedes W201 zaraz w ofercie Carrepublic w Grupie Janisz

Zamieszczono dnia pt., 2019-11-22 11:01

Zacznę od tego, że mi głupio, bo firma "Carrepublic" - będąca częścią Grupy JANISZ właśnie mi przypomniała, że popularna "190-tka" od Mercedesa właśnie kończy 37 lat. I to zaraz w grudniu (auto zaprezentowano 8 grudnia 1982 roku). A ja KOCHAM "190-tkę". Do oferty Carrepublic - firmy, oferującej sprawdzone auta UŻYWANE zaraz trafi do oferty świetny egzemplarz modelu o fabrycznym kodzie W201.

Czekają nas niesamowite urodziny, bo sam samochód należy do najlepszych Mercedesów w historii - kilka razy byłem bliski kupna sobie 190-tki, bankowo to jeszcze zrobię. Zarówno Mercedes 190 W201 jak i W124 to jedne z najsłynniejszych i najbardziej cenionych dzieci tej niemieckiej marki - tak naprawdę to one zbudowały silną pozycję Mercedesa, która trwa po dziś dzień. Pomimo upływu lat obydwie konstrukcje nadal uznawane są za niesłychanie niezawodne i komfortowe. Mimo, iż "190" zawsze zostawał trochę w cieniu "najjaśniejszej gwiazdy" czyli W124 to niezaprzeczalnie był niezwykłym autem. 

Mercedes 190 W201 zadebiutował na rynku w 1982 roku - musicie sobie uzmysłowić jaki to był szok zobaczyć go wtedy w salonie samochodowym, obok W123, które zdradzało wyglądem jeszcze epokę lat 70-tych. Tak naprawde W201 był pierwszym seryjnie produkowanym przedstawicielem segmentu D tej marki, był dla Mercedesa czymś naprawdę nowym. 

 

 

Samochód został zaprojektowany według zupełnie nowej filozofii przez Mistrza Włocha Bruno Sacco. Sacco to zresztą ten sam Pan, który później naszkicował sylwetkę większego brata - właśnie W124. Zamiast obłości znanych z W123 elementy karoserii nabrały charakterystycznych kanciastych kształtów - odpowiednich dla mody lat 80-tych w projektowaniu samochodów. W201 był niesłychanie zgrabny, niewielki a przy tym cechował się wyrafinowaną elegancją, bez zbędnych ozdobników. Dominowała chromowana atrapa. Choć wiele osób na początku sceptycznie podchodziło do W201 to w końcu zaskarbił on sobie zaufanie rzeszy klientów. Dowodem na to jest fakt, że w ciągu całego okresu produkcji sprzedano ponad 1 800 000 sztuk „Baby-Benza”, bo tak o nim mówiono - a warto podkreslić, że mówimy jednak do należącym do samochodów luksusowych Mercedesie.

 

 

Wnętrze w kokpicie zyskało dużo prostych linni, zegary najbardziej czytelne jak mogły. Bardzo często do auta trafiała jeszcze 4 biegowa skrzynia manualna. Lusterko pasażera otrzymało kwadratowy kształt - o ile wogóle było, bo podstawowe odmiany były go pozbawione, ba - nie było nawet wspomagania kierownicy. Opcjonalnie można było zamówić wiele: około 4000 Marek Niemieckich kosztowała klimatyzacja, za nowatorski wtedy ABS kazano dopłacać 2800 marek. Ale takie to były czasy.

Aby odświeżyć sylwetkę auta w 1988 roku Niemcy zdecydowali się na facelifting limuzyny, zmieniły się między innymi listwy na drzwiach i zderzaki - auto zyskało na aerodynamice i wyglądzie. Dotychczas montowane cienkie zastąpiły bardziej masywne. W latach 90. do wyposażenia standardowego dorzucono jeszcze ABS oraz poduszkę powietrzną kierowcy. Częstym elementem wyposażenia W201 było okno dachowe zamykane ręcznie.

 

 

Mercedesa 190 W201 produkowano w niemieckich fabrykach, w Sindelfingen oraz w Bremie do 1993 roku. Właśnie wtedy na rynku pojawiała się I generacja Klasy C W202. Co ciekawe, samochód był wytwarzany również w Tajlandii... oraz w Polsce - no, wytwarzany to może za dużo powiedziane. W Karczewie pod Warszawą w roku 1992 wystartował montaż modeli W201 oraz W124 i słuchajcie W140 w wariancie 500 i 600 kosztujące wtedy powyżej 1 miliarda starych złotych!

Wszystkie wersje Mercedesa 190 W201 dysponowały napędem przekazywanym na koła tylnej osi. Jak już wspomniałem, w tym celu mogła być wykorzystywana 4- lub 5-biegowa skrzynia ręczna. Kierowcy ceniący sobie wysoki komfort prowadzenia mieli do wyboru 4-stopniowy tradycyjny automat. Zarówno w przedniej jak i w tylnej części zawieszenia mamy do czynienia z w pełni niezależnymi układami wahaczy - zawieszenie W201 to temat na inny tekst. Przynajmniej 2 częściowy.

 

 

Kilka słów co do egzemplarza, który trafił do Grupy JANISZ. Standardowo firma zaraz przystąpi to gruntownego sprawdzenia egzemplarza, który w niedługim czasie zostanie wcielony do oferty na: www.carrepublic.pl. Ich model "190-tki" pochodzi z 1990 roku, jest na tzw. "szerokiej listwie" i ma benzynowy motor 1.8-litra na wtrysku. Samochód wyposażono w automatyczną skrzynię biegów i ma piękny kolor ciemnego szampana. Fachowcy z Grupy JANISZ dokonają kosmetyki pojazdu, sprawdzą gruntownie jego sprawność i samochód będzie czekał na szczęśliwca. To już ten moment, w którym taki zakup to już spora inwestycja. Ceny Mercedesów nie będą spadać, a ilość egzemplarzy w tak nienagannym stanie maleje z roku na rok. Warto pomyśleć o W201, zwłaszcza, że ciągle świetnie nadaje się do codziennej eksploatacji.

Bartłomiej Chruściński, zdj. Mercedes-Benz, Michał Zabaryłło