22:08
7 Sierpień 2020
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Ewolucja Volkswagena T6.1 z Grupy Benepol

Zamieszczono dnia śr., 2019-11-27 10:22

Od debiutu Volkswagena T1 minęło 70 lat. Teraz światło dzienne ujrzał Volkswagen T6.1. Zmiany, choć duże, są jednak ewolucyjne. Samochód można oglądać w salonach Grupy Benepol.

Transporter jest od lat jedną z lokomotyw marki. Na całym świecie sprzedano ok. 12 mln egzemplarzy tego modelu. Obecna, szósta generacja, nosząca oznaczenie T6, zadebiutowała w 2015 roku. Nie był to zupełnie nowy model, a jedynie poważny lifting i modernizacja Volkswagena T5, który do produkcji wszedł w 2003 roku. Po co zmieniać to, co dobre i sprawdzone? Kierując się tą ideą, niemiecki producent na 70. urodziny swojego hitu sprzedażowego, zaprezentował jego najnowszą wersję, nazwaną T6.1.

Volkswagen wciąż doskonali swój, przez fanów uznany za kultowy, model serii T. W T6.1 widać to szczególnie z przodu. Zmieniona, znacznie większa osłona chłodnicy tworzy jedną całość stylistyczną z przeprojektowanym zderzakiem. Wszystkie elementy poniżej pokrywy silnika, łącznie z reflektorami i błotnikami, są od nowa zaprojektowane, chociaż prezentują się typowo dla T6. W każdej wersji dwie chromowane listwy łączą reflektory z osłoną chłodnicy. Przedłużeniem tych listew są diodowe światła do jazdy dziennej, rozciągające się przez całe obudowy reflektorów. Te ostatnie, w zależności od wersji wyposażenia, również mogą być wykonane w technologii LED. Z elementami chromowanymi lub bez, taki styl przedniej części optycznie powiększa i podkreśla szerokość T6.1. Sześć nowych wzorów obręczy kół, sześć kolorów nadwozia i siedem dwukolorowych kombinacji kolorystycznych nadwozia dopełniają faceliftingu modelu T6.1.

 

zdj. Grupa Benepol

 

Zmodernizowany VW T6.1 wyposażany jest w jeden z czterech dwulitrowych silników wysokoprężnych TDI, czyli z turbodoładowaniem oraz wtryskiem typu common-rail. Czterocylindrowe jednostki napędowe mają moc od 90 KM do 199 KM i wszystkie spełniają najnowszą normę emisji spalin Euro 6d TEMP-EAVP. Dwa z czterech motorów zostały udoskonalone. Podstawowy zapewnia teraz moc 90 KM (wcześniej 84 KM), a kolejny w gamie osiąga 110 KM i zastępuje dwa diesle o mocy 75 102 KM i 114 KM.

Jednostki napędowe 2.0 TDI o mocy 150 KM i 2.0 TDI twin turbo o mocy 199 KM T6.1 przejął z Caravelle i Multivana poprzedniej generacji. Jednostka TDI o mocy 150 KM może opcjonalnie współpracować z 7-biegową automatyczną przekładnią o dwóch sprzęgłach DSG i z napędem na cztery koła 4Motion. W podstawowej wersji T6.1 4Motion z tym napędem, oferowany jest z sześciobiegową przekładnią mechaniczną. Wersja o mocy 199 KM w skrzynię biegów DSG jest wyposażona seryjnie. W opcji może również mieć napęd na obie osie. W bazowych wersjach Volkswagen T6.1 ma napęd na przednie koła.

Podobnie jak w większym Crafterze, również w T6.1 Volkswagen oferuje (jako opcję) możliwość ręcznego uruchamiania regeneracji filtra cząstek stałych DPF za pomocą przycisku na desce rozdzielczej. Standardowo taka regeneracja następuje automatycznie. Jednak w wypadku samochodów, które są eksploatowane na krótkich dystansach lub często poruszają się z prędkością poniżej 40 km/h (np. auta specjalne na lotniskach), automatyczny proces regeneracji filtra nie uruchamia się podczas codziennego użytkowania. Dzięki nowej funkcji sterowanej ręcznie, regenerację można przeprowadzić w każdej chwili. T6.1 jest także wyposażony w katalizator SCR. Dzięki niemu, poprzez wtryskiwanie do spalin czynnika AdBlue, tlenki azotu NOx są zamieniane na neutralne dla środowiska azot N2 i wodę H2O.

Gama Volkswagena T6.1 składa się z czterech modeli podstawowych: Multivan 6.1, Caravelle 6.1, Transporter 6.1 i California 6.1. Multivan 6.1 to duży van na potrzeby firmowe i rodzinne. Caravelle 6.1, z maksymalnie dziewięcioma miejscami na pokładzie, to typowe auto do przewozu osób. Model ten występuje z dwoma rozstawami osi do wyboru: 3000 i 3400 mm. Z kolei Transporter 6.1 zapewniać ma rozwiązania szyte na miarę dla handlowców i firm, jako furgon, kombi, a także skrzynia lub podwozie z pojedynczą lub podwójną kabiną. Transporter także może mieć rozstaw osi do wyboru: 3000 lub 3400 mm. Do produkcji weszła oczywiście również odświeżona California, która dostępna jest od ponad 30 lat i cieszy się opinią kultowego kampera. Emblemat z nazwą każdego z czterech modeli podstawowych znajduje się z przodu, z boku i z tyłu nadwozia. Z przodu, w zależności od wersji auta, znajduje się czarny napis: Transporter, Caravelle, Multivan, California lub opcjonalnie Bulli. Inna nowość, to nazwa modelu na tylnej klapie lub tylnych drzwiach. Emblemat znajduje się na uchwycie nad tablicą rejestracyjną.

Niemiecki producent wprowadził nowe elementy wyposażenia, które mają ułatwiać wykorzystywanie auta do codziennych zadań: 230 woltowe gniazdo elektryczne przy fotelu kierowcy oraz zamykany na klucz schowek w podwójnej kanapie po stronie pasażera. Interesująco rozwiązano sposób załadunku szczególnie długich przedmiotów. Można je wsunąć pod podwójną kanapę po stronie pasażera. Dzięki temu zwiększono maksymalną długość przedziału ładunkowego z 2450 do 2800 mm (przy rozstawie osi zwiększonym z 2900 do 3300 mm). Transporter jest również standardowo wyposażony w oddzielny system blokowania przestrzeni ładunkowej (dla pojazdów z przegrodą).

 

zdj. Volkswagen Samochody Dostawcze

 

Deskę rozdzielczą wyposażono w dodatkową półkę przed kierowcą, a także w większy, otwarty schowek i w miejsce na drobne przedmioty przed pasażerem z przodu. Nowością są również uchwyty na kubki z napojami w pobliżu słupków A oraz większa półka na smartfony, opcjonalnie oferowana także z indukcyjną ładowarką. W przeprojektowanej, wielofunkcyjnej kierownicy znajduje się przycisk View, który umożliwia kierowcy przełączanie się pomiędzy różnymi konfiguracjami cyfrowych wskaźników.

Volkswagen unowocześnił i wzbogacił wszystkie wersje serii T. Standardowe wyposażenie Transportera 6.1 i Caravelle 6.1 od teraz obejmuje: elektrycznie sterowane szyby, centralny zamek, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka boczne. T6.1 wyposażony jest także w reflektory z żarówkami H7 i energooszczędne oświetlenie wewnętrzne LED. Ponadto do dyspozycji użytkownika jest  system radiowy Composition Audio z zestawem głośnomówiącym Bluetooth, wejściem USB i gniazdem kart SD, kompatybilny z iPhonem czy iPadem. Najbogatsza wersja Caravelle 6.1 – Highline – jest dodatkowo wyposażona w Digital Cockpit, system nawigacji Discover Media z 8-calowym ekranem dotykowym, App Connect (integracja aplikacji na smartfonie z systemem multimedialnym w aucie), We Connect i We Connect Plus (usługi mobilne i funkcje online).

Deska rozdzielcza w T6.1 po raz pierwszy jest oferowana z całkowicie cyfrowymi zegarami – Digital Cockpit. Na tej samej wysokości co zegary znajduje się ekran dotykowy systemów multimedialnych, znanych jako Modular Infotainment Matrix (MIB2 i MIB3). Wszystkie systemy radiowo-nawigacyjne są standardowo wyposażone w moduł łączności z Internetem, którego integralnym elementem jest karta eSIM. Stanowi on interfejs umożliwiający dostęp do licznych funkcji i usług internetowych, skupionych pod nazwami We Connect i We Connect Plus. Dla firm dostępny jest również system zarządzania flotą – We Connect Fleet. Ponadto stała łączność z Internetem w T6.1 pozwala na sterowanie wieloma funkcjami za pomocą komend głosowych. Należy wypowiedzieć komendę: Hej, Volkswagen, aby samochód był gotowy do wykonania polecenia. W wypadku nawigacji zamiast wpisywać cel za pomocą wyświetlanej na ekranie klawiatury, wystarczy, że kierowca powie, dokąd chce jechać.

Ceny Volkswagena Transportera T6.1 zaczynają się od 120 171 zł za samochód w wersji 2020 z krótszym rozstawem osi (3000 mm) i bazowym silnikiem wysokoprężnym 2,0 TDI 110 KM. To samo auto z dłuższym nadwoziem, mierzącym 3400 mm, kosztuje blisko 4 tys. zł więcej. Najdroższa wersja Transportera T6.1 Plus Trendline, z rozstawem osi 3400 mm, 150 konnym silnikiem 2,0 TDI, automatem DSG oraz napędem na obie osie 4Motion, wyceniona została na 177 132 zł. 

Osobowa odmiana Caravelle z krótszym nadwoziem i 150 konnym dieslem oraz automatyczną skrzynią DSG, to wydatek rzędu 160 564 zł. Volkswagen Caravelle Comfortline z podwójnie doładowanym silnikiem 2,0 BiTDI 199 KM oraz napędem 4Motion i skrzynią DSG, to zaś koszt 202 987 zł w krótszej oraz 208 055 zł w dłuższej wersji.

red. / info: samar.pl / zdj. Volkswagen, Grupa Benepol