07:09
28 Wrzesień 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

MOTO-Sylwester: Czy warto zaślepić EGR?

Zamieszczono dnia pon., 2019-12-30 22:11

System recyrkulacji spalin (EGR) zagościł w autach osobowych niemal 50 lat temu. Wciąż jednak potrafi sprawiać problemy, a jego ewentualne naprawy są bardzo kosztowne; cena wymiany samego zaworu sterującego przepływem spalin wynosi od kilkuset, do nawet paru tysięcy złotych. Czy warto go więc zaślepić, i mieć problem z głowy za ułamek tej kwoty?

EGR pełni ważną rolę

Układ EGR odpowiada za wyłapywanie spalin, powstałych w eksplozji mieszanki paliwowo-powietrznej, i kierowanie ich z powrotem do cylindrów silnika (a konkretniej, kolektora dolotowego). Wbrew pozorom, ten trujący gaz nie jest jednak dopalany, a wykorzystywany do… chłodzenia motoru auta. Producenci montują wręcz chłodnice dla powracających spalin w Dieslach, by uzyskać pożądany efekt.

Obniżenie temperatury w komorze spalania silnika pozwala z kolei na znaczne ograniczenie powstawania rakotwórczych związków, zwłaszcza tlenków azotu (im cieplej, tym azot chętniej reaguje z tlenem). A jeżeli nie interesuje Cię ekologia, EGR pozwala też ograniczyć ilość tlenu docierającego do cylindrów jednostki, zastępując powietrze spalinami. To zapobiega powstawaniu ubogiej mieszanki*, dzięki czemu zużywamy mniej paliwa, a obciążenia cieplne silnika spada (im mniej tlenu, tym mniej ciepła jest produkowane).

Spaliny z EGR spełniają jeszcze szereg innych zadań, np. podgrzewając dawkę paliwa doprowadzoną wcześniej do cylindrów - tak by odparowała i doszło do eksplozji, wprawiającej tłok w ruch. Ale dość już teorii. Układu po prostu nie warto zaślepiać; jeżeli nawet nie z przyczyn wyżej, to choćby ze względu na ryzyko nieuzyskania przeglądu technicznego auta. To wbrew prawu, podobnie jak wycinanie DPFów, GPFów czy katalizatorów.

Opóźnij wymianę elementów

Najbardziej usterkowym elementem układu EGR jest wspomniany wcześniej zawór, umieszczony zwykle w kolektorze wydechowym silnika. Główną przyczyną usterki zaworu jest gromadzenie się osadu z oleju silnikowego, sadzy itp. elementów w jego wnętrzu, co prowadzi do blokady. Auto będzie wówczas więcej paliło (jeśli zawór zablokuje się w pozycji zamkniętej), albo straci moc i jego obroty zaczną falować (bądź otwartej). Raz jechałem z takim silnikiem, skubany gasł na każdych światłach.

W każdym razie, zawór EGR warto czasem porządnie wyczyścić - to powinno wydłużyć jego okres eksploatacji. Ale nie można oszczędzać na wymianie samego elementu, bo regenerowane zawory i tanie zamienniki mogą okazać się nietrwałe. 

mat. prasowy + zdj.