10:08
1 Sierpień 2021
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk szykuje się na wielkie piłkarskie święto

Zamieszczono dnia pt., 2020-01-17 11:02

Finał Ligi Europy 2020 odbędzie się 27 maja na stadionie Energa w Gdańsku. Decydujący mecz będzie zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań, w które zaangażowanych jest mnóstwo osób. Choć do imprezy zostało jeszcze sporo czasu, już teraz w różnych częściach Gdańska możemy trafić na efektowne materiały promocyjne dotyczące tego wydarzenia. Na gdańskich torach pojawił się właśnie tramwaj promujący tę wyjątkową imprezę.  

Do Finału Ligi Europu pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale przygotowania do tej wielkiej imprezy idą pełną parą. Wystartowała już strona gdańskiego finału. Można ja znaleźć pod adresem: https://visitgdansk.com/uelfinalgdansk. W całym Gdańsku pojawia się coraz więcej elementów, które informują o zbliżającym się wydarzeniu. Najnowszym z nich są dwa tramwaje oklejone w barwy jednej z najważniejszych sportowych imprez na świecie. Jeden z pojazdów kursuje już po Gdańsku.

Puchar i ambasadorzy

Nierozłącznym elementem tego typu wydarzeń jest trofeum, o które walczą piłkarze. Nie inaczej jest w przypadku tych rozgrywek. Efektowny puchar Finału Ligi Europy 2020 został już zaprezentowany w trakcie XVII Gdańskiej Gali Sportu, która odbyła się 18 grudnia 2019 roku na Stadionie Energa Gdańsk. Podczas gali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nominacje trzem gdańskim ambasadorom Finału Ligi Europy. Prestiżowe wyróżnienie trafiło do Bogusława Kaczmarka, Sebastiana Mili oraz Sławomira Peszki. - Miło mi poinformować, że zostałem ambasadorem meczu finałowego Ligi Europy! – napisał na swoim Instagramie dumny Sławomir Peszko. Kolejny ambasador zostanie wskazany przez UEFA i można się spodziewać, że będzie to bardzo rozpoznawalna postać z piłkarskiego świata.

Duże ekrany, wielka siatka i mega baner

Do czasu rozegrania meczu finałowego będzie prowadzona bardzo intensywna kampania informacyjna dedykowana temu wydarzeniu. W przestrzeni miejskiej pojawiają się kolejne dekoracje nawiązujące do Finału Ligi Europy. Od połowy września w szkołach, jednostkach Urzędu Miejskiego oraz gdańskich obiektach zostały wywieszone plakaty. Już teraz podczas rozmaitych wydarzeń można zobaczyć „finałowe” ścianki i roll-upy. Najwięcej różnego rodzaju materiałów reklamowych, informujących o majowym meczu można zobaczyć na Stadionie Energa. Już 14 września w przerwie meczu Lechia Gdańsk - Lech Poznań, zgromadzeni na stadionie kibice mogli podziwiać mega baner z oficjalną grafiką finału Ligi Europy 2020. Wokół stadionu zawisły też specjalne siatki reklamowe, a na wszystkich dostępnych na tym obiekcie systemach wizyjnych wyświetlane są spoty reklamowe. Charakterystyczne, czarno-pomarańczowe grafiki możemy zatem podziwiać na bandach LED, telebimach oraz na działającej tam telewizji stadionowej podczas meczów domowych klubu transmitowanych w telewizji. Podróżni, którzy korzystają z gdańskiego lotniska na pewno zauważyli dwie, zainstalowane w hali głównej wielkoformatowe siatki prezentujące treści związane z majowym finałem. Informacja o spektakularnej ekspozycji znalazła się na stronie internetowej Portu Lotniczego im Lecha Wałęsy w Gdańsku. - Przed nami ogromne przedsięwzięcie logistyczne. 27 maja 2020 roku do Gdańska przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców piłkarskich. Tego dnia na stadionie Energa rozegrany zostanie mecz finałowy Ligi Europy. Duża część fanów futbolu przyleci do Gdańska samolotami. Port Lotniczy Gdańsk będzie gotowy na obsłużenie dodatkowych nawet 100 samolotów – czytamy na stronie gdańskiego lotniska.

Zegar i bilety

Ciekawymi dodatkami, które uzupełniają kampanie informacyjną są zegary odliczające czas do 27 maja. Takie urządzenia zainstalowane są w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz na Stadionie Energa. Zegary pokazują liczbę dni jaka pozostała do finałowego meczu. Cyfrowe wyświetlacze również zachowane są w „finałowej” stylistyce. W ramach działań promocyjnych Finału Ligi Europy, przygotowano dedykowane bilety komunikacji miejskiej z nadrukiem promującym wydarzenie. Na rewersie biletów zamieszczono oficjalną grafikę wraz z dokładną datą i godziną finałowego meczu. To nie lada gratka dla kolekcjonerów i pasjonatów sportu. Szacuje się, że od grudnia do końca maja w obiegu znajdzie się około 8 milionów okolicznościowych biletów. Bilety są dostępne we wszystkich punktach sprzedaży biletów ZTM, w punktach obsługi klienta ZTM oraz u kierujących pojazdami komunikacji miejskiej.

Czarno-pomarańczowy tramwaj

Od środy 8 stycznia po Gdańsku kursuje jeden z dwóch tramwajów promujących Finał Ligi Europy 2020. Wkrótce na gdańskich torach pojawi się drugi identycznie oklejony pojazd. Efektowne reklamy zamieszczane są na tramwajach N8C. Na karoseriach tych pojazdów oprócz oficjalnych logotypów UEFA i Ligi Europy znalazły się też grafiki przedstawiające dwa, charakterystyczne gdańskie obiekty, czyli Fontannę Neptuna oraz Stadion Energa. Tramwaje promujące ten wyjątkowy mecz będzie można zobaczyć na różnych trasach. Pierwszy z nich rozpoczął kursowanie na trasie nr 10. 

Tramwaje promujące ważne dla naszego miasta wydarzenia, kampanie czy instytucje to praktyka stosowana w Gdańsku od lat. Aktualnie po mieście kursuje 9 oklejonych tramwajów. Są to m.in. tramwaj ECS, Sąd Ostateczny, Polskie Niebo, Czyste Miasto Gdańsk oraz tramwaje promujące gdańskie kluby sportowe: Lechia Gdańsk, GKŻ Wybrzeże, Pomorski Klub Hokejowy. 

red. / mat. Miasto Gdańsk