14:09
27 Wrzesień 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Biesiada Literacka z Jerzym Dziewulskim w Pruszczu Gdańskim

Zamieszczono dnia ndz., 2020-01-19 19:29

JERZY DZIEWULSKI urodził się i wychował w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zawodową rozpoczął w wydziale kryminalnym na Żoliborzu, potem pracował w Komendzie Stołecznej (tzw. Pałac Mostowskich), pełniąc wiele funkcji, w tym dowódcy jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Warszawa - Okęcie. Był pierwszym w historii kraju posłem - policjantem, wybranym do Parlamentu w listopadzie 1991 roku.

 

Posłem był nieprzerwanie do 2005 roku. W międzyczasie, przez kilka lat, pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wielokrotnie sprawozdawał sejmowe ustawy związane z pracą policji i systemem bezpieczeństwa państwa. Jest twórcą Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Został odznaczony Krzyżami: Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Jako jedyny policjant w Polsce został odznaczony trzykrotnie medalem Za odwagę. Był dwukrotnie ranny w służbie. W czasie kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego w 1995 roku pełnił funkcję szefa jego ochrony osobistej, aby następnie w maju 1996 roku zostać mianowanym na stanowisko Doradcy Prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Tematem spotkań będzie m.in. książka "O Kulisach III RP". Niecenzurowana opowieść o początkach III RP.

Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. "Most", największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy - Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP.
Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.
"Opisuję to, co wywarło na mnie największe wrażenie. Ot, gliniarz, pierwszy w historii Polski, dostaje się do parlamentu i widzi świat polityki od środka, a nie jak dotychczas - z krawężnika, kiedy obserwował na ulicy przejeżdżające czarne limuzyny. Nagle znalazł się w ich środku, nieco zagubiony, zdumiony i rozczarowany tym, co zobaczył." (Jerzy Dziewulski)

Spotkanie odbędzie się 1 lutego o godz. 15:00. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim ul. Wojska Polskiego 34

red. / mat. prasowy