07:09
28 Wrzesień 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

JUŻ JUTRO: Spacer szlakiem odbudowy Głównego Miasta

Zamieszczono dnia pt., 2020-01-24 09:55

Gdańskie Miniatury to spacery połączone z grą miejską, zdobywanie nowej wiedzy o mieście oraz świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Najbliższy bezpłatny spacer, podczas którego Ewa Czerwińska opowie o odbudowie najważniejszych obiektów Głównego Miasta, odbędzie się 25 stycznia o godz. 15.00. Po wędrówce gdańskimi uliczkami, o godz. 16.00, IKM zaprasza dodatkowo na wykład dr Jacka Friedricha poświęcony odbudowie Gdańska.

 

Trasa spaceru rozpoczyna się pod Instytutem Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40). Dalej uczestnicy i uczestniczki ruszą szlakiem: Złota Kamieniczka – Dwór Artusa – Ratusz Głównego Miasta – Bazylika Mariacka – Kaplica Królewska.

 

- Gdańsk podczas II wojny światowej został doszczętnie zrujnowany. Niemożliwa była odbudowa wszystkich budynków i ulic. Mimo to podjęto niebywały trud, by przywrócić blask i oryginalny wygląd najważniejszych gdańskich budowli. Drugi spacer z cyklu „Gdańskie Miniatury” poprowadzi nas do tych obiektów, których historyczny charakter wiernie zachowano podczas odbudowy. Uwagę skupimy, między innymi, na odbudowie potężnej Bazyliki Mariackiej, Ratusza Głównego Miasta czy Złotej Kamieniczki. Ile trwało przywrócenie blasku tym wyjątkowym budynkom? Z jakimi trudnościami się zmagano? Tego dowiemy się podczas styczniowych spacerów architektoniczno – historycznych, które poprowadzi doświadczona przewodniczka - Ewa Czerwińska – opowiada Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

 

Spotkania Gdańskich Miniatur 2019-2020 podzielone są na bloki tematyczne: historyczne budynki Głównego Miasta i ich odbudowa, pomiędzy przeszłością a przyszłością - niezwykłe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne Gdańska, nowoczesne obiekty architektoniczne w mieście. Spacery odbywają się w dwa razy w miesiącu, jeden przeznaczony jest dla szkół (obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl), drugi (weekendowy) otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych osób.

 

Gdańskie Miniatury. Odbudowa gdańskich zabytków. Gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych

Data: 25 stycznia, godz. 15.00. Start: pod Instytutem Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

Informacje: miniatury@ikm.gda.pl

Info: Miasto Gdańsk