19:04
7 kwiecień 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Kradł paliwo w Bąkowie – odpowie za kradzież rozbójniczą

Zamieszczono dnia pt., 2020-02-21 10:35
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który 17 lutego kradł paliwo na stacji w Bąkowie. Odpowie on teraz za kradzież rozbójniczą. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat więzienia.

17 lutego w Bąkowie doszło do kradzieży paliwa. Mężczyznom, którzy zatankowali pojazd i chcieli odjechać bez uiszczenia opłaty, próbował przeszkodzić pracownik stacji benzynowej. Sprawa została od razu zgłoszona na policję. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim po otrzymaniu tej informacji wysłał na miejsce patrol. Mundurowi zabezpieczyli materiał dowodowy w postaci monitoringu i przesłuchali świadków zdarzenia, a jednocześnie rozpoczęli działanie prowadzące do zatrzymania sprawcy. Materiały dotyczące tej sprawy otrzymała Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim, celem analizy pod kątem ewentualnych innych czynów zabronionych z tego zdarzenia.

Praca policjantów szybko przyniosła skutek - już następnego dnia mundurowi z Wydziału Operacyjno – Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymali mężczyznę i ujawnili samochód, który był użyty do kradzieży.

40-letni mieszkaniec Gdańska noc spędził w policyjnym areszcie. Wczoraj policjanci z Komisariatu w Kolbudach (powiat gdański) przy pomocy technika kryminalistyki wykonali oględziny i zdjęcia zabezpieczonego na parkingu volkswagena, a następnie przesłuchali zatrzymanego. Podczas czynności wykonywanych z 40-latkiem okazało się, że ma on także związek z jedną z kradzieży z włamaniem, do których doszło wcześniej na terenie Gminy Kolbudy. Mężczyzna, w związku ze zdarzeniem z 17 lutego usłyszał zarzut kradzieży rozbójniczej, a w związku z wcześniejszą sprawą – kradzieży z włamaniem.

Kradzież rozbójnicza, jak i kradzież z włamaniem zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

W tym miejscu należy odnieść się do kwestii zachowania osób, będących świadkami zdarzeń o charakterze przestępczym. Policjanci przestrzegają przed próbami samodzielnego powstrzymywania przestępców. Zdajemy sobie sprawę z silnych emocji, które wyzwalają tego typu zdarzenia. Jednakże nigdy nie wiemy, jakie zamiary ma przestępca i czy np. nie użyje niebezpiecznego narzędzia lub broni wobec interweniującego oraz osób postronnych.

Odważna postawa może niestety przerodzić się w sytuację, gdy zdrowie i życie osób interweniujących oraz świadków będzie zagrożone. Można po prostu przecenić swoje siły, albo, działając pod presją chwili, nie docenić zagrożenia ze strony przestępcy.

Będąc świadkiem różnego rodzaju przestępstw, należy jak najszybciej zawiadomić Policję. Mundurowi radzą, żeby świadkowie przestępstw starali się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących m.in. wyglądu i ubioru sprawców oraz pojazdu, którym się poruszają. Jeśli jest możliwość, można zrobić zdjęcie lub wykonać krótki film dokumentujący zajście.

Nie warto narażać życia swojego i osób postronnych dla ochrony dóbr materialnych.

info/foto: KPP w Pruszczu Gdańskim