19:04
7 kwiecień 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Inwestycje z unijnym wsparciem to już prawie miliard złotych

Zamieszczono dnia śr., 2020-02-26 10:30

Wszystkie projekty unijne, jakie w ostatnich 6 latach zrealizowano na terenie Gminy Cedry Wielkie, kosztowały niemal 1 miliard złotych. Daje to gminie 3. miejsce na Pomorzu i 32. w kraju. Daleko za Cedrami Wielkimi sklasyfikowano Słupsk, Sopot, Tczew czy Pruszcz Gdański.

Główny Urząd Statystyczny podał niedawno dane dotyczące wartości projektów, które zostały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. W największych polskich miastach inwestycje liczono w miliardach złotych pozyskanych z funduszów unijnych. Prym wiedzie oczywiście miasto stołeczne, gdzie w latach 2014–2020 łączna wartość projektów unijnych realizowanych przez wszystkich beneficjentów wyniosła 19,8 mld zł. Kolejne miejsca zajęły: Kraków (8,3 mld zł), Łódź (8 mld zł) oraz Wrocław (6,3 mld zł).

Z województwa pomorskiego najwyżej sklasyfikowany jest Gdańsk (7. miejsce, 4,6 mld zł) i Gdynia (9., 3,1 mld zł). Następne miejsce w województwie pomorskim zajmuje gmina Cedry Wielkie, gdzie w latach 2014–2020 zrealizowano inwestycje o łącznej wartości 984 mln zł.

– Nie jest żadną tajemnicą, że tak wysokie miejsce to efekt budowanej na naszym terenie trasy ekspresowej S-7. Ale i nasze gminne inwestycje również miały w tym swój niemały udział. Tylko w ostatnim czasie zakończyliśmy kilka ważnych inwestycji, których wartość opiewa na kilkadziesiąt milionów złotych – podkreśla wójt Janusz Goliński.

Same projekty związane z gospodarką wodno-ściekową pochłonęły ok. 60 mln zł. Kolejne 20 mln zł wydano natomiast na budowę ścieżek rowerowych. Ok. 18 mln zł to budowa hali sportowej i szkoły w Cedrach Wielkich. Niemało, bo ok. 10 mln zł, kosztowały zadania związane z renowacją naszych zabytków. To oczywiście nie jedyne projekty, które realizowane były przy wsparciu środków z Unii Europejskiej m.in. Centrum Kultury Rybackiej w Cedrach Małych, przedszkole w Trutnowach i wiele innych.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl