19:04
7 kwiecień 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Czy przez Gminę Cedry Wielkie przejdzie rurociąg z Płocka do Gdańska?

Zamieszczono dnia śr., 2020-02-26 11:12

W Gminie Cedry Wielkie odbyło się spotkanie wójta z przedstawicielami spółki PERN. Rozmawiano o planowanej budowie rurociągu z Gdańska do Płocka. Część inwestycji realizowana będzie na terenie gminy.

– Jest to inwestycja niezwykle ważna dla polskiej, ale i naszej gminnej gospodarki. Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy mogą czuć pewne obawy w związku z tak potężnym przedsięwzięciem. Organizowane będą spotkania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i niejasności. Będą na nie zapraszani przedstawiciele inwestora, a więc spółki PERN – mówi Janusz Goliński.

Budowa drugiej nitki rurociągu pomorskiego przebiegać będzie przez miejscowości: Koszwały, Trutnowy i Miłocin i właśnie tam organizowane będą spotkania informacyjne.

Wszystko wskazuje na to, że do końca 2021 roku inwestor otrzyma pozwolenie na budowę, a przedsięwzięcie ma być ukończone w 2023 roku. Zgodnie z założeniami projektowany rurociąg będzie przebiegać wzdłuż istniejącej I nitki odcinka pomorskiego. Rurociąg będzie pracował dwukierunkowo, niezależnie od pierwszej nitki. Według wstępnych szacunków parametry techniczne rurociągu pozwolą na przesył blisko 25 mln ton ropy rocznie. Realizacja inwestycji pozwoli na przekierowanie ropy naftowej w sytuacjach awaryjnych z jednego rurociągu do drugiego oraz da możliwość przesyłu surowca przez „połączone obie nitki”.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl