17:05
27 maj 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II

Zamieszczono dnia czw., 2020-04-02 11:51

Dziś mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Papież-Polak, dziś święty Kościoła katolickiego, zapisał się w historii Kościoła, świata i Polski, ale ma też szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Również dla niego Ojczyzna była wyjątkowo ważna. Jako papież odwiedził Polskę aż 9 razy, za każdym razem kierując do swoich rodaków wyjątkowe przesłania. Gdy odchodził świat wstrzymał oddech. Gdy 2 kwietnia zmarł, świat się zatrzymał - dziś znajdujemy się w podobnej sytuacji. Z powodu zakażeń koronawirusem zmarły już tysiące ludzi a świat gwałtownie zahamował - niemal jak pociąg na zaciągniętym awaryjnym hamulcu.  

Zanim Karol Wojtyła został papieżem, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, grywał w przedstawieniach teatralnych i pisał wiersze. Do seminarium wstąpił w 1942 roku, wtedy też zaczął studiować teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku. Ukończył doktorat, napisał też pracę habilitacyjną, jedna Ministerstwo Oświaty odmówiło przyznania mu habilitacji. Jednym z zainteresowań naukowych Wojtyły była teologia moralna i etyka małżeńska.

  • W 1958 roku został biskupem pomocniczym Krakowa. Wtedy też przyjął znane do dziś na całym świecie hasło przewodnie swojej posługi: Totus Tuus.
  • W 1964 roku Karol Wojtyła został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 roku nominowano go kardynałem. Już wtedy był ważną postacią Episkopatu Polski i autorytetem nie tylko w Polsce.
  • 16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II.

Był pierwszym papieżem z Polski, pierwszym po 455 latach papieżem niebędącym Włochem i najmłodszym papieżem od 1864 roku.

Jest autorem wielu encyklik, listów apostolskich, adhortacji, a także książek i wierszy. Charakterystyczną cechą jego pontyfikatu były pielgrzymki, a głoszone przez niego nauki przyczyniły się do transformacji ustrojowej nie tylko w Polsce, ale także w pozostałych państwach bloku wschodniego.

Swoją aktywność zaczął ograniczać dopiero w ostatnich latach pontyfikatu, gdy zmusił go do tego stan zdrowia. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, po 26 latach bycia papieżem.

Bundesarchiv, B 145 Bild-F059404-0019 / Schaack, Lothar / CC-BY-SA