06:09
27 Wrzesień 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Opel Blitz porzucony w przy Reducie Żbik w Gdańsku

Zamieszczono dnia ndz., 2020-05-17 17:58

Po naszej publikacji na temat pożarniczego Stara na złomowcu odezwał się do nas Andrzej Ługin - dziennikarz i gedanista: Halo halo! A może wiecie, to zgubił w Gdańsku pożarniczego Opla?

Rzeczywiście, po krótkiej wizji lokalnej ustaliliśmy, że na zaniedbanym placu budowy przy ulicy Reduta Żbik stoi opuszczony Opel Blitz B z połowy lat 60 - tych. Jest oczywiście czerwony, ma jeszcze oryginalne strażackie napisy i rejestrację ze śląska. Wewnąrz znajdują się ciągle nie zniszczone fotele i elementy wyposażenia. Niestety wiele z nich uległo już poważnej dewastacji.

- Samochód przyjechał pod mój blok wiele lat temu o własnych siłach i tak już pozostał. Niestety od pewnego czasu służy za noclegownię i kawiarnię dla okolicznych miłośników taniego wina – mówi Andrzej Ługin. - Pytałem wśród sąsiadów, ale nikt nie wie, do kogo należy. Nie chcę zaby zupełnie zmarniał, dlatego szukam właściciela, aby się swoją własnością należycie zaopiekował.

Opel B litz B zaprezentowany został w 1965 roku, jako następca modelu „Blitz A” i kultowej wojskowej ciężarówki „Blitz” - konia roboczego wehrmachtu. Samochód napędzany był 1,9 litrowym silnikiem benzynowym, znanym z osobowych modeli marki. Trzy lata po premierze pod kabiną samochodu znalazł się wysokoprężny motor o pojemności 2100 centymetrów sześciennych. Blitz B produkowany był do 1975 roku.

Ceny Blitzów B w wersji strażackiej, bardzo często ciągle używanych w niewielkich niemieckich stażnicach tamtejszych OSP, wahają się od 3 do 9 tysięcy Euro. Wartość „gdańskiego” Blitza nie jest więc wysoka. Mimo to jest to już dziś bardzo ciekawy klasyk i z pewnością warto go uratować.

(red.) fot: Bartosz Gondek

Artykuł na Strefie Historii: 
http://www.strefahistorii.pl/article/6810-na-reducie-zbik-niszczeje-klasyczny-opel-blitz