15:07
16 lipiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Tramwajem wodnym z Gdańska do Błotnika?

Zamieszczono dnia ndz., 2020-05-24 21:44

Wyłoniono firmę, która zajmie się dalszą rozbudową przystani żeglarskiej w Błotniku. Tym razem prace związane będą z utwardzeniem terenu przeznaczonego na zimowanie łodzi. W następnej kolejności rozbudowane będą również pomosty.

Marina w Błotniku to niewątpliwie gminna wizytówka. Warto w nią inwestować, bo miejsce już teraz rozpoznawalne jest w regionie, dlatego żeglarze coraz chętniej dopytują o Błotnik. Dlatego też postanowiono podjąć kolejne wyzwanie, związane z rozbudową przystani. Projekt, który zyskał wsparcie Unii Europejskiej, obejmuje rozbudowę istniejącej przystani żeglarskiej poprzez przedłużenie trzech pomostów o kolejne moduły pomostów pływających. Inwestycje byłaby już w trakcie realizacji, ale gmina blisko rok czekała na decyzję, bez której rozpoczęcie przedsięwzięcia nie byłoby możliwe.

Na tym nie koniec prac budowlanych w Błotniku, ponieważ zaplanowano również zwiększenie powierzchni istniejącego utwardzonego placu na cele zimowania jachtów. Umowa z wykonawcą, który został wyłoniony w drodze przetargu, została podpisana.

– Dzięki tym inwestycjom znacznie poprawi się jakość i zakres usług świadczonych przez marinę w Błotniku. Wpłynie to na większą ilość zimowanych tam jachtów, a co za tym idzie i większe wpływy do kasy przystani – podkreśla wójt Janusz Goliński.

Dodajmy, że po zakończeniu prac zwiększy się również teren, na którym organizowane są gminnej imprezy – „Palinocka”, czy „Seniorada”.

– Czynimy również starania, aby tramwaj wodny z Gdańska kursował aż do Błotnika. Myślę, że na takim połączeniu zyskałyby obie strony: Gdańsk i nasza gmina. Turyści mogliby przypłynąć tramwajem wodnym do Błotnika, a stąd wybrać się rowerem w podróż po Żuławach. Myślę, że z takiej oferty turystycznej skorzystałoby wiele osób, lubiących aktywny wypoczynek – zauważa wójt Janusz Goliński.

Po zakończeniu projektu marina w Błotniku będzie dostępna dla ponad 150 jednostek. Na sam koniec warto jeszcze poinformować, że wartość całego projektu oszacowano na blisko 3 mln zł, z czego 2,5 mln zł to unijne dofinansowanie. Firma, która wygrała przetarg na utwardzenie terenu wyceniła swoją pracę na 645 tys. zł. Zadanie ma być zrealizowane do maja przyszłego roku.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl