11:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Oddawanie krwi - co, z czym i jak?

Zamieszczono dnia pt., 2020-06-12 22:51

Krew to lek, którego nie da się wyprodukować w laboratorium. Mimo że badania w kierunku wyhodowania jej syntetycznego odpowiednika trwają od lat, to nadal pozostają w fazie testów. Bieżące zapotrzebowanie na krew jest jednak ogromne i stale rośnie – szczególnie w okresie letnim. Dlatego ideę krwiodawstwa powinno się szerzyć i promować w społeczeństwie.

Sezon letni to trudny czas dla szpitali i punktów krwiodawstwa. Nasilenie wakacyjnego ruchu, rosnąca liczba urazów i wypadków, urlopy i w konsekwencji – mniej oddawanej krwi – to przyczyny deficytu tego najcenniejszego leku. Tymczasem już jedna jednostka krwi jest w stanie uratować życie aż trzem osobom – z 450 ml bowiem można wyodrębnić 3 frakcje, które podaje się chorym w razie konieczności: osocze, płytki krwi oraz koncentrat krwinek czerwonych.

Skład i grupa krwi

Krew składa się z erytrocytów (krwinki czerwone), leukocytów (krwinek białych), trombocytów (płytek krwi) oraz osocza (surowicy). Dorosły człowiek o przeciętnej masie ciała ma w sobie ok. 5-6 litrów krwi, czyli około 10 jej jednostek. Każdy z nas posiada tzw. grupę krwi, która stabilizuje się około 2. roku życia i pozostaje niezmienna już do końca. Jej oznaczenie jest kluczowe przy doborze krwi do przetoczeń wymaganych np. w trakcie zabiegów operacyjnych (np. przeszczepianie narządów), podczas leczenia chorób krwi lub w czasie ciąży.

Według statystyk na terenie Polski najczęstszą grupą krwi jest A Rh+, którą posiada 32% pacjentów. Drugą co do liczebności jest grupa 0 Rh+ (31%), a trzecią B Rh+ (15%). Następnie grupy AB Rh+ (7%), 0 Rh- (6%), A Rh- (6%), B Rh- (2%). Najmniej pacjentów posiada grupę krwi AB Rh- (1%).[1]

Mimo, że każdego roku liczba dawców zwiększa się o około 3,6 proc., w tym samym czasie zapotrzebowanie na krew wrasta średnio o 8,6 proc. W centrach krwiodawstwa najczęściej brakuje grup: A Rh-, 0 Rh- i B Rh-, ale w wakacje potrzebna jest każda.

Red. (materiał Ministra Zdrowia)