23:01
25 styczeń 2021
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Policja zaczyna akcję Bezpieczne Wakacje

Zamieszczono dnia sob., 2020-06-27 08:37

Między 26 czerwca a 31 sierpnia pomorscy policjanci będą mieli znacznie więcej pracy. Rozpoczynają się wakacje. Na pomorskich drogach należy się spodziewać znacznie większego ruchu oraz wzmożone kontrole drogowe. Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas wakacyjnych przejazdów jest dla pomorskich funkcjonariuszy priorytetem.

Między 26 czerwca a 31 sierpnia  pomorscy policjanci będą mieli znacznie więcej pracy. Rozpoczynają się wakacje. Na pomorskich drogach należy się spodziewać znacznie większego ruchu oraz wzmożone kontrole drogowe. Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas wakacyjnych przejazdów jest dla pomorskich  funkcjonariuszy priorytetem.

 

Co należy zrobić, aby wakacyjna podróż była bezpieczna?

- Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

- Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa             i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.

- Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności.

- Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.

- Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.

- Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.

- Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.

- Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

 

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia, które są najczęstszą przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych. Przypominamy, że przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy, wysokim mandatem karnym oraz nałożeniem 10 punktów karnych. 

 

Kierowcy decydujący się na jazdę pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie, przewożący dzieci w sposób niezgodny z przepisami lub stwarzający niebezpieczne sytuacje na drodze, nie mogą liczyć na pobłażliwość policjantów.

 

info/foto: KWP w Gdańsku