13:09
20 Wrzesień 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Bytów: Dwa utonięcia w ciągu kilku dni

Zamieszczono dnia pon., 2020-06-29 16:44

Śledczy wyjaśniają okoliczności utonięcia 53-letniego mieszkańca gm. Bytów. Do zdarzenia doszło wczoraj nad jeziorem w okolicach Ugoszczy. Policjanci apelują o rozwagę nad wodą i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W niedzielę po godzinie 15.00 dyżurny bytowskiej komendy odebrał zgłoszenie o mężczyźnie, który topi się w jeziorze w okolicach Ugoszczy. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci oraz służby ratownicze.

 

Policjanci, którzy pracowali na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że 53-letni mieszkaniec gm. Bytów był nad jeziorem w Ugoszczy ze swoimi znajomymi. Mężczyzna wszedł do wody aby popływać. Po pewnym czasie będąca na brzegu żona 53-latka zauważyła jego ciało dryfujące na środku jeziora. Niestety pomimo pomocy i reanimacji, mężczyzny nie udało się uratować. Na polecenie prokuratora jego zwłoki zostały zabezpieczone do badań sekcyjnych.

 

To drugie utonięcie w powiecie bytowskim w tym roku. Kilka dni wcześniej na Jeziorze Chotkowskim utonął 24-letni mężczyzna. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

 

- kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i nie wchodzić do wody w miejscach zabronionych,

 dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,

- gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w kamizelkę ratunkową lub specjalne rękawki,

- bezwzględnie nie wchodźmy do wody jeżeli spożywaliśmy alkohol, unikajmy także spożywania obfitych posiłków bezpośrednio przed kąpielą,

- po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, wpierw stopniowo zmoczmy ciało, w ten sposób unikniemy szoku termicznego,

- skoki "na główkę" oddajemy tylko na basenach, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni,

- materace zostawmy na brzegu lub pływajmy w pobliżu linii brzegowej - nie wypływajmy na nich na środek jeziora,

- unikajmy w wodzie zabaw typu „podtapianie” czy zrzucanie innych z materaca,

- przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników,

- korzystając z rowerów wodnych, łodzi i innych sprzętów pływających - bez względu na umiejętności - pływackie zakładajmy kamizelki ratunkowe.

- na rzekach jest to szczególnie niebezpieczne. Nurt się zmienia, rzeka niesie ze sobą piasek i różne przedmioty, nawet konary drzew.

 

info/foto: KWP w Gdańsku