19:08
8 Sierpień 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Okno transferowe OFE w ZUS w 2020 r. odwołane

Zamieszczono dnia sob., 2020-07-04 08:41

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. powinno trwać kolejne okno transferowe, a ubezpieczeni wybierać, czy część składki emerytalnej będzie trafiała w całości do ZUS czy w części do OFE. Nie odbywa się ono jednak ze względu na obowiązujący stan epidemii oraz przyjęte w związku z tym przepisy.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, od 2016 r. okno transferowe otwierane jest co cztery lata w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. W tym roku jednak z powodu COVID-19 nie dojdzie do skutku.
Podczas okna transferowego członek otwartego funduszu emerytalnego (OFE) lub osoba, która ma subkonto, może ponownie zdecydować, czy chce aby część jej składki emerytalnej trafiała w całości na subkonto w ZUS, czy w części do OFE. Decyzja w tym zakresie była przekazywana poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia.

Ponieważ okno transferowe 2020 r. zostało odwołane, część składki emerytalnej ubezpieczonych trafia na ich subkonta lub do OFE - zgodnie z wcześniej podjętą przez nich decyzją. Oświadczenie, które złożą obecnie, nie wywoła skutków prawnych.

Red. ZUS