23:06
12 czerwiec 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Samochodem będzie można jeździć bez prawa jazdy fizycznie?

Zamieszczono dnia sob., 2020-07-25 07:53

24 lipca w piątek posłowie zagłosowali za nowelizacją Kodeksu drogowego. Będzie można rejestrować samochody przez internet (nowe) oraz jeździć bez wymaganego dotychczas prawa jazdy.

Głosowanie nie wzbudziło większych kontrowersji, za nowelizacją opowiedziało się 325 posłów, 2 było przeciw, a 118 się wstrzymało. Nowelizacja została opracowana przez resorty infrastruktury i cyfryzacji. Jest fragmentem większej całości, nazywanej „pakietem deregulacyjnym”.

Jak będą wyglądały kontrole policyjne, po wejściu w życie nowego prawa? Kierowcy znajdą się w systemie – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Nowela Prawa o ruchu drogowym likwiduje też kilka niedogodności. Nie trzeba będzie już wymieniać dowodu rejestracyjnego, którego – nota bene – wozić od dawna nie ma obowiązku, kiedy skończą się miejsca na pieczątki. Zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu i jej wtórnika, podczas rejestracji pojazdu.

Po wejściu w życie zmian zmienią się także inne zasady. Zatrzymane prawo jazdy będzie mogła zwrócić stacja kontroli pojazdu, a na wniosek właściciela będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne.

Dużo prostsza i tańsza stanie się też procedura rejestracji pojazdów. Nie będzie konieczne posiadanie karty pojazdu ani nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym. Przy zakupie nowego auta formalności związane z jego rejestracją załatwi salon samochodowy.

Można się spodziewać, że nowe prawo zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.

Info: mat. prasowy