13:05
16 maj 2021
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Policja wzmaga kontrole przestrzegania obostrzeń

Zamieszczono dnia wt., 2020-07-28 10:28

Koronawirus ciągle jest wśród nas, a w myśl obowiązujących przepisów powinniśmy korzystać z maseczek w komunikacji miejskiej czy w sklepach, zatłoczonych miejscach. Wielu mieszkańców turystów tego jednak nie robi. Policjanci w miniony weekend sprawdzili m.in. w rejonie pasa nadmorskiego, w sklepach oraz komunikacji miejskiej jak stosujemy się do obostrzeń.

Gdy kilka tygodni temu polski rząd luzował restrykcje związane z koronawirusem, pozostawił w mocy obostrzenia związane z koniecznością zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej czy sklepach. Wystarczyło jednak kilka policyjnych kontroli sklepów na terenie Gdańska oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie by przekonać się, jak wielu mieszkańców bagatelizuje zagrożenie związane z COVID-19 i nie nosi maseczek ochronnych. Podobnie sytuacja wyglądała w gdańskich tramwajach i autobusach. Dlatego też policjanci już od jakiegoś czasu prowadza akcję związaną z edukacją i przypominaniem gdańszczanom, o tym, że nadal powinni zakrywać usta i nos. W miniony weekend funkcjonariusze policji zwracali uwagę nie tylko pasażerom w pociągach, tramwajach i autobusach o konieczności zakładania masek ochronnych, ale patrolowali również pas nadmorski oraz sklepy. Chociaż policjant ma prawo wystawić mandat za brak maseczki, to podczas minionych działań policjanci mimo przeprowadzonych ponad 100 interwencji związanych z nieprzestrzeganiem obostrzeń odstępowała od takiej możliwości i stosowała pouczenia.
Gdańscy policjanci nadal będą przeprowadzali kontrole, bo większość mieszkańców i turystów niestety nie stosuje się do obecnych obostrzeń. Tym razem funkcjonariusze mogą jednak nie być tak wyrozumiali i osoby, które mimo tak wielu apeli policjantów i służb sanitarnych lekceważą obostrzenia, muszą, liczyć się z karą nie w postaci pouczenia, ale mandatu karnego lub skierowania wniosku do sądu.

Maksymalny mandat może wynieść do 500 zł. Policjanci mogą również skierować wniosek do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. Natomiast sanepid może nałożyć również karę w wysokości 30 tys. zł.

info/foto: KWP w Gdańsku