22:06
12 czerwiec 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Volkswagen Multivan T6.1 - wakacyjny przyjaciel

Zamieszczono dnia śr., 2020-07-29 10:22

Nie będę ukrywał, że nigdy nie byłem fanem tak dużych samochodów. Zawsze mi się wydawało, że wożą w większości powietrze. Trzeba było przekonać się na własne oczy, że byłem w błędzie. Wszak oczywiście cały czas trwa moda na SUV'y i crossovery - popularnej jeszcze po roku 2000 minivany wyszły z obiegu dość szybko i szkoda. Komfort podróży, sposób jaki projektuje się siedzenia w SUV'ach czy właśnie crossoverach i ilość miejsca, daleka jest od tego co pokazują reklamy z całą rodziną na pokładzie. W Multivanie znalzłem normalną, wręcz salonową kanapę i każde miejsce przygotowane pod dorosłego człowieka, a nie chińczyka.

 

zdj. Za wyborem Multivana T6.1 przemawia komfort, wszechstronność i niski spadek wartości.

 

Druga sprawa to prowadzenie, po wyjeżdzie od dealera (Volkswagen Benepol) już na pierwszym zakręcie pomyślałem, że się przewrócę, że to nie ma prawa pojechać tam gdzie chce, by jechał. A tu niespodzianka - układ jezdny T6.1 chociaż czuć, że wywodzi się typowo z użytkowej części aut z logiem VW, to jednak nie sposób odmówić mu pewności w kręceniu kierownicą i podążaniu kół w istotnym dla sprawy kierunku.

Kolejne zaskoczenie - kokpit. Tak, Volkswagen chwali się, że w T6.1 blisko mu do aut osobowych grupy VAG i to prawda. Po dłuższej jeżdzie jestem niemal pewien, że po kilku latach nic tu nie będzie skrzypieć, a struktura z jakiej zbudowano deskę oprze się mijającym latom użytkowania. Do tego akurat zresztą Niemcy nas zdążyli przyzywczaić.

 

zdj. Po wnętrzu poznamy rasowego Volkswagena - zachowawczy w stylu, ale dobrze "przykręcony".

 

Ergonomiczne jest zwłaszcza miejsce pracy kierowcy - nie czuje się tu jak kurier w rozpadającym się Sprinterze, do gustu przypadła mi płynnie regulowana kierownica i fotel kierowcy, typowa dla Volkswagena zachowująca kształt wygodna tapicerka - i zapewne też odporna na przecieranie oraz nowo zaprojektowana tablica rozdzielcza zapewniają bardzo komfortową jazdę. Dzięki doskonałej widoczności wokół pojazdu można łatwo obserwować otoczenie nawet w tętniących życiem centrach miast lub na źle oświetlonych placach budowy. Zabrałem auto w plener - na malownicze łąki Kociewia - przyznam szczerze, że na pokładzie jest bardzo wygodnie i cicho.

 

zdj. Lifting subtelny, ale potrzebny. Na T 7 jeszcze sobie poczekamy dużo czasu.

 

OK, a co pod maską? Już jakiś czas temu zawitała tu nowoczesna technologia BlueMotion - zapewnia odpowiednią moc i osiągi silnika oraz oszczędność, jak na te gabaryty samochodu. To doskonały wybór, jeśli na co dzień dużo jeździsz i chcesz cieszyć się dynamiką jazdy na wysokim poziomie. Opcjonalna dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DSG) jest szczególnie wygodna w użytkowaniu i oszczędna: zapewnia brak przerw w przenoszeniu momentu obrotowego na koła podczas zmiany przełożeń. W ofercie T6.1 znajduje się opcjonalny napęd na cztery koła 4MOTION, dzięki czemu pozostaje najbardziej terenowym pojazdem w swojej klasie. Nasz nie miał, nie sprawdzałem walorów terenowych. Pod maską 2-litrowe TDi o mocy 150 KM. Producent podaje spalanie na poziomie ok. 7,7 l/100 km. Mi wyszło 9 litrów, ale w czasie testu nagrywaliśmy materiał filmowy o opisywanym pojeżdzie, co skutkowało częstym odpalaniem auta na krótko. Prędkość maksymalna to 182 km/h, masa własna przekracza 2,2 tony - świetne rezultaty.

Jazda też nie wywoła gęsiej skórki. Auto nie ma tendencji do nurkowania, czuć pracę zawieszenia. Samochód ma też jeden genialny gadżet. Wyposażeniem standardowym jest tu system Cross Wind Assist. To prosty i skuteczny asystent jazdy przy dużym bocznym wietrze, który automatycznie stabilizuje auto. Dzięki zastosowaniu elektromechanicznego wspomagania kierownicy można było doposażyć Multivana w to rozwiązanie.

 

zdj. Tak na wakacje polecam jechać każdemu. Wygodne siedziska, klimatyzacja oddzielna dla tylnej części. 

 

Systemów na pokładzie T6.1 jest ogrom. Mamy m.in. Line Assist, który utrzymuje auto w pasie ruchu, a także Park Assist wspomagający kierowcę przy parkowaniu tak sporego samochodu. Dla fanów ładunków przewożonych na przyczepie jest Trailer Assist, ten ułatwia manewrowanie autem z przyczepą. W zależności od wersji silnikowej dopuszczalna masa całkowita przyczepy może wynosić do 2500 kg.

I jak tu to podsumować? Uniwersalny z nutką elegancji - komfort na pokładzie, wystarczająca moc pod maską. Jechać na wakacje już teraz nim, a użytkować cały rok. Ceny Volkswagena Multivan 6.1 rozpoczynają się od kwoty 131 780 zł. netto, czyli 162 089 zł. brutto - auto do testu udostępnił Volkswagen Benepol - dealer dostawczych Volkswagenów.

Tekst/zdj. Bartłomiej Chruściński