01:10
25 Październik 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Stoewer i szczecińskie pojazdy snów w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki

Zamieszczono dnia pon., 2020-08-24 07:23

Jesienią pisaliśmy o tym, że do Szczecina przyjechała cała kolekcja eksponatów, związana ze sławną przed wojną, niemiecką fabryką samochodów i maszyn Stoewer. Teraz postanowiliśmy ją zobaczyć. Nie omijając przy okazji zebranych wcześniej, prawdziwych perełek polskiej motoryzacji. Efekt możecie Państwo oglądać poniżej.

Bartosz Gondek

Przypomnijmy – jesienią ubiegłego roku władze miasta kupiły dla Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki, całe prężnie dotąd działające muzeum, które mieściło się w niemieckim Wald Michelbach. W wyniku transakcji, która opiewała na kwotę 750 tys. euro, miasto pozyskało tworzoną przez kilkadziesiąt lat kolekcję Manfrieda Bauera, który zbierał wszystko, co było związane z działalnością fabryk Stoewera. To 7 samochodów, rowery, maszyny do szycia i inne drobiazgi. Łącznie ponad 1000 eksponatów.

Więcej na ten temat tutaj: http://www.strefahistorii.pl/article/6619-legendarny-stoewer-wrocil-do-szczecina

Kolekcja uzupełniła spory zbiór polskich pojazdów, w tym jednostkowych prototypów, zbieranych w Szczecinie od lat 90 – tych XX. Są wśród nich, oprócz produkowanych nad Odrą Junaków, takie skarby jak motocykle MOJ, Podkowa, Sokół 200, prototypowa Iskra, czy minisamochód Smyk i sławny Mikrus. Zobaczymy także łabędzi śpiew krajowych biur projektów przemysłu motoryzacyjnego – Beskida, czy wszędołazy, budowane w dużej części na komponentach Polskiego Fiata 126p. W ten sposób szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki ponownie wróciło na czoło najlepszych polskich kolekcji motoryzacyjnych, które każdy miłośnik klasyków i oldtimerów powinien zobaczyć.

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki

Niemierzyńska 18A, 71-441 Szczecin

Otwarte: wtorek 10 – 15. środa – sobota 10-16.

 

(Red.) fot. Bartosz Gondek

Artykuł na Strefie Historii: 
http://www.strefahistorii.pl/gallery/6928-stoewer-i-szczecinskie-pojazdy-snow-w-muzeum-techniki-i-komunikacji-zajezdnia-sztuki?fbclid=IwAR3885LnsuyAGCWOg6V4FLAxzv4tJLd3AwvLFWh5FH5kPtVKxGgkeJFZ2gE