20:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Dla kogo Kociewskie Gryfy?

Zamieszczono dnia śr., 2020-09-09 16:51
W nietypowych okolicznościach związanych z sytuacją epidemiczną, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbyła się doroczna gala wręczenia nagród starosty starogardzkiego „Kociewski Gryf”. Kto otrzymał wyróżnienie za pracę i osiągnięcia w 2019 roku?
 
Jeszcze w lutym odbyły się posiedzenia dwóch kapituł, które zajmowały się wskazaniem laureatów. Potem pojawiła się pandemia i doroczna gala, która odbywa się zawsze w marcu, została odwołana.
- Nie jest to dla nikogo łatwa sytuacja, ale cieszę się, że możemy się spotkać, choć w mniejszym gronie i na nieco innych zasadach – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – Jednak przez cały ubiegły rok zarówno instytucje, organizacje, twórcy, artyści, czy sportowcy ciężko pracowali. Nie da się tego nie zauważyć i nie można wobec tego przejść obojętnie. Ten trud
trzeba dostrzec i nagrodzić, bowiem te wszystkie osoby pracowały na rzecz naszego regionu. Za to wszystkim bardzo dziękuję
Jako pierwsi zwycięzców wybierali członkowie kapituły w dziedzinie sportu.
W kapitule zasiadają członkowie Zarządu Powiatu, prezydent, burmistrzowie, wójtowie z naszego powiatu lub ich przedstawiciele, przewodniczący Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Regionu, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Promocji Regionu i Polityki Społecznej, przedstawiciele stowarzyszeń sportowych, prasy lokalnej oraz Młodzieżowej
Rady Powiatu Starogardzkiego. W tym roku zgłoszonych zostało 49 zawodników, 22 trenerów i 22 imprezy sportowe.
Decyzją kapituły I miejsce i tytuł najlepszego sportowca, a właściwie sportsmenki 2019 roku zdobywa po raz drugi z rzędu Magdalena Lenz. To zawodniczka klubu TRI Starogard i bardzo modnej ostatnio dyscypliny sportowej, jaką jest triathlon. Pani Magda w 2019 roku osiągnęła bardzo dobre wyniki na zawodach rangi międzynarodowej i krajowej. Były to: V miejsce (Age Group) Word Championship Iroman 70.3 w Nicei, mistrzostwo Polski Standard w swojej kategorii wiekowej, mistrzostwo Polski w Triathlonie na dystansie średnim w swojej kategorii wiekowej, wicemistrzostwo Polski w Trhiatlonie na dystansie sprint ( kat.
wiekowa), I miejsce Ironman 70.3 (kat. wiekowa) i wywalczenie awansu na Mistrzostwa Świata w 2020 r.
Z kolei I miejsce i tytuł Najlepszego Trenera w Powiecie Starogardzkim w 2019 roku zdobył Pan Mariusz Fryźlewicz, trener piłki siatkowej w Uczniowskim Klubie Sportowym SET Starogard Gdański. W ubiegłym roku prowadzona przez pana Mariusza drużyna młodzików nie miała sobie równych w woj. pomorskim. Zdobywając V miejsce w mistrzostwach Polski w półfinałach pokonała m.in. zespół z Warszawy będący jednym z faworytów mistrzostw. Szymon Adamczyk i Kacper Myśków, dwóch podopiecznych pana Mariusza, znalazło się w szerokiej Kadrze Polski rocznika 2004.
Kapituła wybrała również najlepszą imprezę sportową 2019 roku. Na liście nominowanych znalazły się 22 imprezy i zawody sportowe. Tytuł najlepszej imprezy zdobył VII Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Deyna - Cup- impreza zgromadziła utytułowane drużyny młodzieżowe z Włoch, Anglii, Turcji, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy i oczywiście Polski. Była to jedna z największych tego typu impreza dla młodych adeptów piłki nożnej w Europie. Organizatorem turnieju był Klub Sportowy Beniaminek 03 Starogard.
 
Odbyło się również posiedzenie kapituły, która przyznaje nagrodę w dwóch dziedzinach: kultura i organizacja pozarządowa. Z kolei nagroda w dziedzinie kultury przyznawana jest w dwóch kategoriach: Twórca Roku (osoba), Impreza Roku - (instytucja, organizacja). W kategorii Twórca Roku wpłynęło 17 zgłoszeń, po 6 kandydatur wpłynęło w kategorii Impreza
Roku oraz w dziedzinie Organizacja Pozarządowa. W składzie kapituły znaleźli się członkowie Zarządu na czele ze starostą Kazimierzem Chyłą, czyli wicestarosta  Patryk Gabriel  oraz  Wioleta Strzemkowska-Konkolewska , członek Zarządu Powiatu, a także m.in. przedstawiciele instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych, Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Kapituła po wnikliwym zapoznaniu się z nadesłanymi propozycjami postanowiła przyznać Statuetkę Kociewskiego Gryfa oraz miano „Twórcy Roku 2019” dla Pani Ireny Ukleja za wieloletnią, wyjątkową
działalność pedagogiczną i patriotyczną a także za przekazywanie żywej historii naszej ojczyzny młodemu pokoleniu. Kapituła zgodnie z regulaminem postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną dla Kapelmistrza Wacława Ossowskiego za wyjątkową działalność społeczną i kulturalną na rzecz środowiska lokalnego poprzez wieloletnie prowadzenie Gminnej Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pinczynie.
 
Kapituła po zapoznaniu się z nadesłanymi propozycjami postanowiła nagrodzić Statuetką „Kociewskiego Gryfa” oraz mianem „Impreza Roku 2019” Starogardzkie Spotkania Kameralne, których organizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim. Kapituła postanowiła również przyznać Statuetkę „Kociewskiego Gryfa” oraz miano „Organizacja Pozarządowa Roku 2019” dla Starogardzkiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka" za szczególną działalność na rzecz zdrowia kobiet z powiatu starogardzkiego. Prezesem stowarzyszenia jest Ewa Maszner.
 
Podczas gali poznaliśmy również laureatów w dziedzinie gospodarki. Zarządy starogardzkiego Klubu Biznesu Związek Pracodawców oraz Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim podjęły jednogłośnie uchwałę w sprawie rekomendacji i przyznania nagrody starosty starogardzkiego „Kociewski Gryf” za 2019 rok w kategorii mikro i małe przedsiębiorstwo firmie PHU Auto Cherek Reneta Cherek. Jest to firma z wieloletnimi tradycjami, którą w 1979 roku założył pan Roman Cherek, następnie w 2000 roku przejęła pani Renata. Firma zajmuje się naprawą elektryki samochodowej a także sprzedażą części
elektromechanicznych. Od początku działalności firma współpracuje z szkołą zawodową w ramach praktycznej nauki zawodu. Do tej pory pani Renata wyszkoliła blisko 100 adeptów rzemiosła. Uhonorowana Srebrną i Złotą odznaką „Za szkolenie uczniów w Rzemiośle” oraz Honorową Odznaką Rzemiosła przyznaną przez Związek Rzemiosła Polskiego.
 
W kategorii średnie i duże przedsiębiorstwa nagrody „Kociewski Gryf” przyznano firmie PHU Broker z prezesem Mariuszem Szwarcem na czele. Firma Broker realizuje szeroki wachlarz zamówień na inwestycje budowlane. W trosce o estetykę regionu, dba o architekturę zabudowań, jak również wspaniale eksponuje historyczne miejsca powiatu starogardzkiego. Efektem jej wieloletnich inwestycji stała się galeria Neptun, gdzie pracę znalazło ponad 300 osób. Firma współpracuje również ze szkołami tworząc klasy patronackie, gabinety specjalistyczne. Udziela się charytatywnie w licznych przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych i społecznych m.in. wspierając modernizację starogardzkiego szpitala.
 
 
Wyróżnieni sportowcy:
1. Magdalena Lenz – TRI Starogard, triatlon
2. Karolina Urban –UKS Ósemka Starogard, pływanie
3. Monika Dubiela – LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, lekkoatletyka
4. Rafał Niguyen- KS Beniaminek 03 Starogard, kickboxing
5. Michael Hicks – SKS Polpharma Starogard, koszykówka
6. Adrian Sulewski – KS Beniaminek 03 Starogard, kickboxing
7. Błażej Feister – LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, lekkoatletyka
 
8. Wojciech Tebecio - tenis stołowy
9. Marcin Gort- Klub Olimpik Lubichowo, zapasy
10. Michał Uszacki – KP Starogard, piłka nożna
 
Propozycje w kategorii Twórca Roku 2019:
1. Michał Majewski – rzeźbiarz, fotograf, pisarz, prozaik, eseista, autor wielu opowiadań m.in.
z ubiegłego roku zbiór pt.„Zanckula”,
2. Raper –EMAIKS – Paweł Rutkowski od 2005 roku jako raper związany ze sceną hip-
hopową. W 2019 roku wydał pierwszą solową płytę Pt. „Nie tędy droga”,
3. Dariusz Syrkowski –prof. ASP dr hab. W ubiegłym roku z okazji 30-lecia jego pracy
artystycznej została zorganizowana wystawa pt. „MEA TURRIS”,
4. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego za zrealizowanie filmu
dokumentalnego „Szpęgawsk 1939” jako trzeci z serii „Zbrodnia Pomorska 1939,
5. Regina Kotłowska - nauczycielka języka polskiego, historii i plastyki z tytułem Honorowego
Profesora Oświaty. W 2019 r. zebrała i opracowała książkę „Czas Kowalem Losu” oraz
opublikowano jej wykład pt. „Stulecie powrotu polskiej szkoły na ziemię kociewską”,
6. Teatr Medium - za przybliżanie mieszkańcom Powiatu Starogardzkiego sztuki teatru,
poruszanie ważnych kwestii na scenie oraz budowanie emocji, które wzruszają i prowokują do
dyskusji,
7. Zespół „Zdążyć przed Północą” w składzie: Grzegorz Radtke, Mariusz Wilke oraz Tomasz
Wiczyński za wydanie płyty w 2019r. pt. „W serca otchłani” oraz organizację koncertu
promującego to wydawnictwo,
8. Marcin Woźny - jeden z głównych inicjatorów reaktywowania Skarszewskiego Bractwa
Kurkowego ( obecny Król Kurkowy). Autor wielu wydawnictw,
9. Adam Haras - od wielu lat kieruje Galerią A w Starogardzkim Centrum Kultury, w 2019 r.
sprowadził bardzo wyjątkową i cenną wystawę „ Polskie Monachium- Alfred Wierusz
Kowalski i inni malarze”,
10. Irena Ukleja - ceniona polonistka i wychowawczyni młodego pokolenia. Sybiraczka, świadek
historii okresu II wojny światowej. Na podstawie historii życia jej i jej rodziny powstała
publikacja " W Bolszewickim piekle. Ze Stanisławowa do Ojczyzny droga wiodła przez
Kazachstan”,
11. Zespół muzyczny „Blue Wilmingtons” w składzie: Maciej Smycz, Ada Walczak, Paweł
Kortas i Jakub Kreft za wydanie w 2019 r. singli „Joe” i „New York City” oraz
debiutanckiego albumu „Sensation Farm”,
12. Książka - Albin Lubiński „Czas kowalem losu”- wydawnictwo przygotowywane zbiorowo,
opracowane m.in. przez Reginę Kotłowską, zawierające przedstawienia teatralne,
opowiadania i zapiski pierwszego dyrektora „starogardzkiej czwórki” Albina Lubińskiego,
13. Ks. Gerard Jakubiak - proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Jabłowie. Animator życia
społecznego i kulturalnego m.in. kursów WOPR dla kleryków, Kociewskiego Rajdu
Rowerowego na Jasną Górę, Jabłowskiego Festynu,
14. Druh Wacław Ossowski – kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Pinczyn. W 1991
r, reaktywował orkiestrę w Pinczynie, która do dziś działa, a także koncertuje ponad
kilkadziesiąt razy w roku. Pan Wacław Ossowski to prawdziwy fenomen nie tylko w skali
powiatu, ale i całego kraju. Jest prawdopodobnie najstarszym aktywnym kapelmistrzem
orkiestry dętej w Polsce, pełen charyzmy, pogody ducha i wielkiej pasji,
15. Franciszek Lewicki – wieloletni kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie.
Zaangażowany w działalność regionalną, społeczną i edukacyjną,
16. Zdzisława Gulgowska – z rodziny Teodory i Izydora Gulgowskich, założycieli skansenu we
Wdzydzach Kiszewskich. Mistrz w rzemiośle hafciarskim. Jej wyroby znajdują się w wielu
parafiach na terenie Kociewia.
 
17. Jennifer Schroeder – pianistka, studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatka
wielu nagród w konkursach pianistycznych we Włoszech, Niemczech czy na Węgrzech. Jako
jedyna z Polski otrzymuje stypendium w prestiżowej Międzynarodowej Akademii
International Panio Academii Fenerwer Eibech w Niemczech.
 
Propozycje w kategorii Impreza Roku 2019:
1. Kociewie Etno Desing
Organizator: Kociewie Etno Desing - Dorota Piechowska, Miejski Ośrodek Kultury w Skórczu,
Zespół Szkół Publicznych w Skórczu,
2. Festiwal Mitologii Słowiańskiej
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu „Grodzisko Owidz”
3.  Starogardzkie Spotkania Kameralne
Organizator: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie
Gdańskim.
4. Dzień Konia w Hucie Kalnej
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnej Wodzie
„ojciec wydarzenia”- ks. Mariusz Łącki
 
Propozycje do kategorii Organizacja Pozarządowa Roku 2019:
1. Stowarzyszenie inicjatyw lokalnych w Gminie Kaliska,
2. Stowarzyszenie Starogard 2030,
3. Stowarzyszenie „Styna" z Godziszewa
4. Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka",
5. Stowarzyszenie "Towarzystwo Przyjaciół Lalków".
 
 
 
info/powiat starogardzki
foto Aneta Duraj