15:10
27 Październik 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Policjanci prowadzili działania „Bezpieczny pieszy i rowerzysta”

Zamieszczono dnia pt., 2020-09-11 12:27

policjanci z Pruszcza Gdańskiego prowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy i rowerzysta”. Podczas akcji mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowania względem siebie uczestników ruchu drogowego, w tym oczywiście niechronionych. Oprócz stanowczego reagowania na wykroczenia stróże promowali modę na odblaski, wręczając opaski pieszym i rowerzystom, a także przypominali obowiązujące regulacje prawne dotyczące obowiązków i praw uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim prowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy i rowerzysta”.

Akcja skierowana była oczywiście na podniesienie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego w kwestii obowiązków i praw wynikających z przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Policjanci jak zawsze przy okazji tego typu działań informują i naświetlają podczas kontroli drogowych, jak istotne dla wspólnego bezpieczeństwa jest przestrzeganie regulacji prawnych. Z jednej strony mundurowi uczulają kierowców, chociażby w kwestii dostosowania się do ograniczeń prędkości czy właściwego wykonywania manewrów takich jak wyprzedzanie. Policjanci podkreślają konieczność zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów. Z drugiej strony piesi i rowerzyści powinni pamiętać, że celem uniknięcia zdarzenia drogowego oni też powinni dołożyć starań m.in. w kwestii prawidłowego przechodzenia i przejeżdżania przez jezdnię, używania elementów odblaskowych i oświetlenia.

Podczas wczorajszych działań policjanci wykonali prawie 50 kontroli drogowych i nałożyli 16 mandatów karnych. Dotyczyły one m.in. przekroczeń prędkości i niewłaściwego wyprzedzania, a także niezgodnego z przepisami przekraczania jezdni przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Oprócz stanowczego reagowania na wykroczenia mundurowi promowali modę na odblaski, wręczając opaski pieszym i rowerzystom. Policjanci przypominają, że piesi mają obowiązek używać elementów odblaskowych, poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Niezależnie od tego obowiązku mundurowi zachęcają pieszych i rowerzystów do wykorzystywania odblasków w każdej sytuacji korzystania z dróg, w myśl hasła – „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”.

Info: Pomorska Policja