23:08
2 Sierpień 2021
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Terytorialsi i żołnierze Wojsk Operacyjnych na wspólnym froncie walki z koronawirusem

Zamieszczono dnia pt., 2020-11-13 15:39

Wojska Obrony Terytorialnej od wielu tygodni wspierają szpitale w walce z wirusem SARS-CoV-2. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań zwiększyło się także zaangażowanie żołnierzy WOT oraz żołnierzy Wojsk Operacyjnych w pomoc placówkom medycznym na różnych płaszczyznach ich pracy. Zadaniem terytorialsów jest wsparcie pracowników służby zdrowia w ich obowiązkach, a tym samym odciążenie wykwalifikowanego personelu, który dyrektorzy szpitali mogą skierować do najbardziej potrzebujących pacjentów.
Na dzień dzisiejszy blisko 6000 żołnierzy OT wspiera odpowiednie służby oraz placówki medyczne na terenie całego kraju. W Polsce funkcjonuje 250 punktów wymazowych, w których pobrano ponad 13000 próbek do badań na obecność wirusa SARS-Cov-2. Ponadto niemal 3000 żołnierzy zaangażowanych jest we wsparcie 625 szpitali. W 310 szpitalach zarówno terytorialsi, jaki i żołnierze WO obsługują system elektronicznej ewidencji. Ponad 400 placówek takiej pomocy oczekuje. Warto podkreślić opiekę jaką roztoczono nad domami pomocy społecznej. W tej chwili 23 placówki tego typu korzystają z pomocy żołnierzy WOT i Wojsk Operacyjnych.
. W województwie pomorskim 26 szpitali oraz 2 przychodnie są wspomagane przez żołnierzy WOT i Wojsk Operacyjnych. Łącznie ponad 500 żołnierzy, w tym ok 200 terytorialsów i ponad 300 żołnierzy WO mierzy temperaturę, dokonuje wstępnego triażu, pobiera wymazy do testów na obecność koronawirusa, pomaga w wypełnianiu ankiet czy wykonuje prace administracyjne.
Wszystko po to, by w jak największym stopniu odciążyć pracowników szpitali w ich codziennych obowiązkach. W 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku pomorscy terytorialsi dbają o pacjentów pomagając personelowi medycznemu w podstawowych czynnościach na oddziale COVID. W kościerskim Szpitalu Specjalistycznym natomiast żołnierze OT, pełnią służbę jako kierowcy karetek wymazowych. W Szpitalu powiatowym w Tczewie pomorscy żołnierze OT zajmują się rozładowywaniem transportu środków ochrony osobistej oraz leków, a także ich dystrybucją na szpitalne oddziały. Ponadto wykonują szereg prac administracyjno-gospodarczych oraz pobierają wymazy w punkcie przy szpitalu. Warto wspomnieć, że Terytorialsi wspierają także Starostwo Powiatowe w Tczewie, gdzie mierzą temperaturę osobom wchodzącym do gmachu urzędu. W operację „Trwała Odporność” zaangażowanych jest ponad 100 terytorialsów z 71 blp w Malborku, ponad 60 żołnierzy z 73 blp w Słupsku oraz żołnierze z podległych pomroskiej brygadzie WOT kompanii z Gdyni – Babie Doły.
Należy podkreślić ogromną pomoc jaką Wojska Obrony Terytorialnej w walce z wirusem SARS-CoV-2 otrzymują z rąk żołnierzy Wojsk Operacyjnych podlegających Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Oni również z ogromnym zaangażowaniem pełnią służbę w pomorskich szpitalach, gdzie realizacją zadania przydzielone im przez dyrekcję tych placówek.

Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: 7 PBOT