08:01
20 styczeń 2021
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Serca trafiły do Kolbud i czekają na wypełnienie

Zamieszczono dnia sob., 2020-11-28 09:52

Będzie bardziej ekologicznie, a dodatkowo można pomóc osobom niepełnosprawnym w rehabilitacji oraz zakupie sprzętów, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. W czterech punktach Gminy Kolbudy ustawiono właśnie czerwone, metalowe pojemniki w kształcie serca. Można do nich wrzucać plastikowe zakrętki z butelek po napojach oraz innych płynach. To pierwsze tego typu urządzenia na terenie kolbudzkiego samorządu.

Wiele osób od lat zbiera plastikowe zakrętki aby przekazać je instytucjom, które pomagają w zakupie niezbędnego osobom niepełnosprawnym sprzętu. Odbiorem plastikowego odpadu zajmują się podmioty, które przekazują plastik do firm recyklingowych, a uzyskane z jego sprzedaży środki przeznaczają na pomoc np. osobom z dysfunkcjami ruchu. Wózki inwalidzkie, protezy czy inne urządzenia służące rehabilitacji znacznie ułatwiają życie lub pomagają w odzyskiwaniu sprawności i powrocie do zdrowia.

Pierwsze pojemniki zostały zamontowane w czterech punktach: przed Urzędem Gminy Kolbudy, przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach, przy Szkole Podstawowej w Kowalach oraz w Bielkowie, gdzie kosz został zakupiony ze środków funduszu sołeckiego.

- „Ja od kilku lat zbieram nakrętki i moja córka je zabiera i przekazuje dalej”

- „Super, mam bardzo sporo w domu uzbieranych”

- „Super, zawsze był ten problem co z nimi zrobić”

- „Brawo. Pomysł godny powielania w innych gminach”

To tylko kilka z wielu komentarzy jakie pojawiły się w mediach społecznościowych, gdy władze  poinformowały o planie zamontowania pojemników w gminie. Mamy więc nadzieję, że czerwone kosze szybko zapełnią się kolorowymi nakrętkami, które każdego dnia kupujemy wraz z produktami spożywczymi czy chemią gospodarczą. Chwilę po ustawieniu pojemnika przed urzędem zebrane przez siebie nakrętki wrzucił do kosza wójt Andrzej Chruścicki. W ślad za nim poszli inni mieszkańcy.

- Mam nadzieję, że nie tylko pomożemy osobom niepełnosprawnym, ale również dokładamy kolejną cegiełkę do systemu selektywnej zbiórki odpadów – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Mam tu na myśli nie tylko kilogramy zebranego plastiku, ale również, a może przede wszystkim, wartość edukacyjną. Informacja o naszym projekcie została pozytywnie przyjęta przez naszą społeczność. Kosze raczej nie będą stały puste. Mamy cztery tego typu pojemniki. Wybraliśmy centrum gminy, czyli okolice urzędu oraz szkoły w Kolbudach i Kowalach. To lokalizacje, w których pojawia się największa liczba osób. Na zakup serca ze swoich funduszy zdecydowało się sołectwo Bielkowo. Być może w przyszłości podobne kosze staną również w innych punktach gminy.

 

Do pojemników można wrzucać m.in. zakrętki po napojach, mleku czy jogurtach, jak również po chemii gospodarczej, płynach do zmywania, szamponach, płynach do płukania. Do kosza nie wrzucamy innych przedmiotów. Jeżeli w zakrętkach są tekturowe uszczelki, należy je wyjmować przed umieszczeniem odpadu w pojemniku.

nfo/foto: www.kolbudy.pl