18:04
13 kwiecień 2021
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wielka Sobota i święcenie pokarmów w cieniu pandemii

Zamieszczono dnia pt., 2021-04-02 21:07

Wielka Sobota to dzień żałoby, który upamiętania złożenie ciała Chrystusa w grobie. Od Wielkiego Czwartku w dalszym ciągu tabernakulum pozostaje puste i otwarte, a wieczna lampka zgaszona. Wydawanie sakramentów jest tego dnia bardzo ograniczone.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarm, który następnie zostanie spożyty przy śniadaniu wielkanocnym. Jeszcze tysiąc lat temu jedynym składnikiem święconki był baranek – nieraz w całości upieczony na rożnie. Z czasem zwyczaj przyjął formę symboliczną - dziś święconka zawiera zwykle małe porcje typowej wielkanocnej strawy, czyli jaja, pieczywo, wędliny, sól, ciasto i inne. Co ciekawe, pod koniec średniowiecza święcono nawet wino i piwo.

Panująca wciąż epidemia koronawirusa ponownie zmusza nas do odstąpienia od wielowiekowej tradycji. Tradycyjne nabożeństwa święcenia pokarmów odbędą się w bardzo ograniczonym zakresie. Polski episkopat zwrócił się z prośbą do wiernych, aby tradycyjny koszyk przygotować i by to głowa rodziny poświęciła pokarm.  

W dniu dzisiejszym najważniejszą uroczystością liturgiczną jest Wigilia Paschalna, będąca kluczowym momentem w całym roku liturgicznym. Pomimo że odbywa się ona w Wielką Sobotę, należy już do obchodów rezurekcyjnych i głosi radosną wieść o zmartwychwstaniu.

kalbi/foto: domena publiczna 

Dodaj komentarz