17:04
13 kwiecień 2021
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Dziś obchodzimy Wielkanoc

Zamieszczono dnia ndz., 2021-04-04 00:32

Wielkanoc obchodzi się na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedza ją 40-dniowy post i Triduum Paschalne, w czasie którego wspomina się wydarzenia czasu przed Niedzielą Zmartwychwstania. Wielkanoc jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i wiążą się nią liczne tradycje ludowe.

Jest to równocześnie najstarsze święto chrześcijańskie. Początkowo obchodzono je w ramach żydowskiej Paschy. Później, gdy młody Kościół oddzielił się od Synagogi, Wielkanoc zyskała odrębne obchody, które ewoluowały na przestrzeni wieków.

Współcześnie Wielkanoc łączy się z wieloma tradycjami i zwyczajami ludowymi. Wciąż żywe są śniadania wielkanocne. Tworzy się pisanki, święci pokarmy i tworzy piękne wielkanocne palmy. Nie maleje popularność śmigusa-dyngusa, Emaus i krakowskiej Rękawki.

Liturgicznie Wielkanoc rozpoczyna się wraz z Wigilią Paschalną, a więc w sobotę po zmroku. Uroczysta procesja rezurekcyjna odbywa się - zależnie od regionu - w okolicach północy lub o świcie w niedzielę.

W Polsce tradycyjnie oba wielkanocne dni - a więc niedziela i poniedziałek - są ustawowo świętami. W niektórych krajach świętowanie Wielkanocy jest nieco odmienne. Na przykład w Hiszpanii najważniejszym okresem jest Semana Santa, a więc rodzimy Wielki Tydzień. To wtedy w całym kraju odbywają się olbrzymie nocne procesje, wspominające pasję Chrystusa. Hiszpanie nie chodzą do pracy zatem raczej w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

Wielkanoc tego roku jest odmienna od wszystkich pozostałych. Pandemia koronawirusa zmusza nas wszystkich by drugi rok z rzędu porzucić dotychczasowe zwyczaje. W Wielką Sobotę odbyły się nabożeństwa święcenia pokarmów ograniczone obostrzeniami, a dzisiejsze msze rezurekcyjne także odbywają sięw reżimie sanitarnym. Episkopat namawia wiernych do uczestniczenia w mszach świętych za pomocą środków masowego przekazu oraz do spędzania świąt w jak najwęższym gronie rodziny.

info/foto/ tymoteusz.org

Dodaj komentarz