07:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Zagraniczni projektanci nauczą się obróbki bursztynu w Gdańsku

Zamieszczono dnia sob., 2013-09-07 21:49

5 projektantów z Holandii i Niemiec będzie uczestniczyć w V Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych Gdańsk 2013. Wernisaż ich prac odbędzie się 14 września o godz. 19 w Galerii Amberstyl, ul Długie Pobrzeże 31 (obok restauracji Żuraw).

Organizatorem warsztatów jest w imieniu konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. W zaproszeniu projektantów pomagały Galeria Sztuki w Legnicy, jeden z najważniejszych ośrodków promocji biżuterii artystycznej w Europie.

W tym roku w warsztatach, które rozpoczną się 8 września wezmą udział znani projektanci biżuterii z Holandii: Julia Walter, Linda Ezerman, Peter Hoogeboom i Peter Vermandere oraz z Niemiec- Jutta Kallfelz. Uczestnicy warsztatów w ciągu tygodniowego pobytu w Gdańsku będą uczyć się poławiać bursztyn, obrabiać go i szlifować w pracowni doświadczonego mistrza złotnictwa i bursztynnictwa – Zbigniewa Strzelczyka. W wolnych chwilach zwiedzą Muzeum Bursztynu oraz inne atrakcje turystyczne Gdańska.

Warsztaty są organizowane w Gdańsku od 2009 roku. Ich podstawowym założeniem jest zainspirowanie bursztynem projektantów biżuterii z całego świata, którzy nigdy nie wykorzystywali w swojej twórczości tej żywicy. W pierwszej edycji uczestniczyli projektanci z Niemiec, Holandii i Australii, dwa lata temu gościliśmy w Gdańsku projektantów biżuterii z Hiszpanii. W maju 2011 roku obróbki bursztynu uczyli się twórcy sztuki złotniczej z Włoch. W 2012 roku tajemnice Złota Północy z powodzeniem poznali projektanci z Belgii. Warto nadmienić, że Gisbert Stach, uczestnik pierwszej edycji warsztatów, zdobył główną nagrodę w konkursie Amberif Design Award 2011. Dotychczas międzynarodowe warsztaty bursztynnicze realizowane były w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu ze środków Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu. Przez dwa najbliższe lata dzięki działaniom konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” warsztaty będą finansowane przez Ministerstwo Gospodarki ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Ich organizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

Warto przypomnieć, że w skład konsorcjum  „Bursztyn. Skarb Polski” wchodzą: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Krajowa Izba Bursztynu, Międzynarodowe Centrum Targowe z Warszawy oraz S&A Spółka Akcyjna z Gdyni. Ministerstwo Gospodarki przeznaczy prawie 7 milionów złotych na działania promocyjne w latach 2012-2015. Ponadto firmy biorące udział w targach zagranicznych organizowanych w Monachium i w Vicenzie, Tucson, Las Vegas oraz w Hong Kongu otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 procent kosztów kwalifikowanych, takich jak zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele. W ramach kampanii uzgodnionej z Ministerstwem Gospodarki konsorcjum zorganizuje m.in. światowy kongres bursztynu, wizyty studyjne dziennikarzy, misje wyjazdowe polskich firm oraz przyjazdowe zagranicznych kupców, kampanię w prasie konsumenckiej i na billboardach w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz projekt Trendbook i pokazy mody i biżuterii.