03:04
20 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

"Żuławy. Edukacja powodziowa"

Zamieszczono dnia pon., 2013-10-28 20:32

Tylko 9 procent mieszkańców Żuław (wg przeprowadzonej ankiety) zabezpiecza siebie i swoje mienie na wypadek powodzi, mimo, że przeważająca większość z nich (88 proc.) zdaje sobie sprawę z powagi zagrożenia „wysoką wodą”. Co istotniejsze, żadnych kroków, mających ustrzec przed skutkami powodzi, nie podejmują nawet ci, którzy doświadczyli wcześniej tej klęski.

 

Wnioski takie płyną z informacji przedstawionych na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 24 października 2013 r. w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Konferencję zorganizowano w związku z rozpoczęciem, na terenie Żuław, kampanii informacyjno-edukacyjnej „Żuławy. Edukacja powodziowa”, prowadzonej przez RZGW, w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”.

 

Wiedza o tym, jak chronić się przed powodzią, zmniejsza straty materialne oraz zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców. Zapobiega też błędnym decyzjom urzędniczym, np. dotyczącym usytuowania budynków. Edukacja powodziowa niezbędna jest też na poziomie technologicznym, np. jak budować, aby domy były bardziej odporne na niszczycielskie działanie żywiołu.

 

Celem kampanii „Żuławy. Edukacja powodziowa”, jest zwiększenie świadomości społeczności lokalnej Żuław o zagrożeniu i ochronie przeciwpowodziowej, a także usuwaniu skutków powodzi. Priorytetem jest, aby kampania wywarła jak największe oddziaływanie oraz skuteczność, dlatego też zostaną podjęte różnorodne działania.

W ramach kampanii zostanie stworzona strona internetowa (www.zulawy.gda.pl) oraz profil na Facebook’u (www.facebook.com/edukacjapowodziowa), aby każdy mógł śledzić na bieżąco przebieg kampanii oraz skorzystać ze wskazówek dotyczących skutecznej ochrony przeciwpowodziowej.

Część działań skierowanych jest do dzieci. Dla nich stworzona zostanie gra multimedialna, która poprzez zabawę i interakcję sprawi, że edukacja przeciwpowodziowa stanie się bardziej przystępna. Ponadto, dla dzieci oraz młodzieży zorganizowane zostaną konkursy plastyczne, a nauczyciele będą się edukować na specjalnie dla nich przygotowanych szkoleniach. Szkolenia przewidziano również dla urzędników samorządowych, którzy powinni mieć wiedzę o ochronie przeciwpowodziowej oraz o skutkach decyzji na powodziowe bezpieczeństwo mieszkańców.

Kampanię uzupełniają działania Public Relations oraz reklamy w prasie, radiu i Internecie.

W 11 miejscowościach na terenie Żuławach powstaną reklamy w formie ekologicznego reverse graffiti. Jest to graffiti, które powstaje przez czyszczenie powierzchni muru bądź chodnika według przygotowanego wzoru.