07:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

POLONICA- 39. Festiwal Filmowy w Gdyni

Zamieszczono dnia pon., 2014-09-15 08:53

W ramach sekcji „Polonica” podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędą się cztery projekcje, prezentujące zupełnie różne filmy stworzone z udziałem Polaków:  „Imigrantka” Jamesa Greya, „Pod ochroną” Diego Lermana oraz gwóźdź programu, blok krótkich filmów wybitnego polskiego twórcy Waleriana Borowczyka i jego słynny pełnometrażowy obraz „Goto – wyspa miłości”.

Blok Polonica został zadedykowany zagranicznym produkcjom, w których brali udział polscy twórcy. W amerykańskiej „Imigrantce” w jednej z ról zobaczymy Dagmarę Domińczyk, polską aktorkę i pisarkę pracującą w USA. Partnerują jej Marion Cotillard, Joaquin Phoenix i Jeremy Renner. To prezentowana na MFF w Cannes opowieść o trójkącie miłosnym między Polką i dwoma Amerykanami.

„Pod ochroną” ze zdjęciami autorstwa Wojciecha Staronia to efekt współpracy między Argentyną, Polską, Kolumbią, Francją i Niemcami. Film skupia się na historii ofiary przemocy domowej, która zbiera w sobie siłę i postanawia opuścić dom wraz z siedmioletnim synem. Razem przenoszą się do schroniska, gdzie planują rozpocząć nowe życie.

Specjalną atrakcją sekcji Polonica 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni jest seria pokazów filmowych Waleriana Borowczyka. W jej skład wchodzi 10 cyfrowo zrekonstruowanych produkcji: „Astronauci” (1959), „Holy Smoke” (1963), „Renesans” (1964), „Słownik Joachima” (1965), „Zabawy aniołów” (1965), „Rozalia” (1966), „Dyptyk” (1967), „Goto – wyspa miłości” (1969), „Wyjątkowa kolekcja” (1973) i „Miłość. Potwór wszechczasów” (1977).

Walerian Borowczyk (1923-2006), surrealistyczny mistrz, dadaistyczny dowcipniś i największy sensualista kina polskiego i międzynarodowego, to twórca którego filmy czekają jeszcze na pełne odkrycie. Po przeniesieniu się do Francji w późnych latach 50., Borowczyk wyprodukował szereg zadziwiających, często komicznych filmów krótkometrażowych, które były równie innowacyjne, co prowokacyjne. Borowczyk nie tylko był pomysłodawcą udziału artystów sztuk pięknych w filmie, ale również wniósł bystre, malarskie spojrzenie w proces kadrowania i montowania przedmiotów, zwierząt i ciał. Specjalny nacisk Borowczyk nierzadko kładł na rekwizyty, które często grają decydujące role w jego wysoce wizualnym podejściu do narracji. Mistrzowsko łącząc film z muzyką klasyczną i elektroniczną Borowczyk swoim podejściem do kina nawiązał do kina niemego, a nawet do czasów przedkinowych. Parodystyczny, dosyć dosadny humor maskuje ogromną wrażliwość moralną Borowczyka, gotową ośmieszać korupcję instytucji feudalnych, klerykalnych czy biurokratycznych.

Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu, podkreśla że prezentacja cyfrowo odnowionych filmów Borowczyka była od dawna jego marzeniem: - Borowczyk to najbardziej chyba nieznany we własnym kraju wybitny reżyser, a dzięki wysiłkom takich historyków kina jak Daniel Bird, Michael Brook czy Kuba Mikurda, jego filmy nareszcie wracają do powszechnej świadomości. Ogromnie się cieszę, że w ramach pokazów odbędzie się także panel dyskusyjny o tej twórczości, w którym poza wcześniej wymienionymi przeze mnie specjalistami wezmą też udział Jakub Majmurek i Paulina Kwas.

 

Projekcje w sekcji Polonica odbędą się w Multikinie w Gdyni w dniach 16-19 września 2014 roku. Zapraszamy na stronę internetową 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni http://www.festiwalgdynia.pl/ .