21:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kompania Kaperska przypomni Bitwę pod Trafalgarem

Zamieszczono dnia pon., 2014-10-06 00:49

18 października będziemy mieli okazję przypomnieć sobie w Gdańsku sławną bitwę pod Trafalgarem, w której flota brytyjska pokonała 21 10 1805 roku Francuzów i Hiszpanów. Święto bitwy pod Trafalgarem to jedno z wydarzeń organizowanych przez Kompanię Kaperską, które ma na celu wzbudzenie zainteresowania tradycjami morskimi miasta oraz jego wielokulturową przeszłością - dlatego jednym z punktów widowiska jest również dobrze znany skansen morski klubu Zejman na Wyspie Spichrzów. Zaplanowano wiele atrakcji:

Godz. 19.15 – 19.45 – Przemarsz marynarzy Royal Navy w akompaniamencie dud szkockich spod Złotej Bramy do Zielonej Bramy i następnie do Zejmana.

Godz. 20.00 - 21:00 – Wyspa Spichrzów, klub żeglarski Zejman, otwarcie - ogłoszenie brytyjskiego zwycięstwa na morzu oraz inscenizacja rekrutacji do floty – w trakcie jej będzie możliwość sprawdzenia się w roli marynarza Royal Navy.

Godz. 21:00 – Zejman, pokazy tańców irlandzkich i szkockich w wykonaniu grupy Trebraruna

Godz. 22:00 – Wspólne świętowanie w Zejmanie.

Trafalgar Day jest inicjatywą Kompanii Kaperskiej, nieformalnej grupy podejmującej się edukacji morskiej. Będąc  grupą pasjonatów dawnej marynistyki i historii żeglugi. Członkowie grupy zajmują się rekonstrukcją strojów, wyposażenia, uzbrojenia i obyczajów dawnych ludzi morza, od epoki Arendta Dickmanna, poprzez XVIII-wiecznych polskich Kaprów Królewskich, aż po marynarzy Lorda Nelsona. W działalności ważnym elementem jest organizacja profesjonalnych pokazów o tematyce historycznej wraz z szermierką historyczną, obsługą historycznej broni palnej, elementami teatralnymi, pirotechnicznymi i kaskaderskimi. Członkowie grupy regularnie publikują na swojej stronie internetowej popularno-naukowe artykuły dotyczące życia marynarzy w minionych czasach.

Pierwsza wzmianka o flocie brytyjskiej w Gdańsku pochodzi z 1807 roku. Potem okręty Jego Królewskiej Mości gościły nad Motławą wielokrotnie – najczęściej w latach 1810 – 1812.

Anet