08:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Parada Niepodległości 11 listopada 2014

Zamieszczono dnia śr., 2014-10-22 17:56

11 listopada ulicami Głównego Miasta w Gdańsku przejdzie po raz dwunasty Parada Niepodległości. Tego dnia po raz kolejny w grodzie nad Motławą zamierzamy w radosny sposób świętować rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla każdego, kto tego chce będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń. Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków UM Gdańsk.

 

Parada Niepodległości rozpocznie się o godzinie 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie, następnie przejście trasą: ulice Podmłyńska – Rajska – Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym rozpocznie się o godzinie 10.00. Godzinę później rozpocznie się część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości przewidujemy na godzinę 11.30, po czym zachęcimy zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.

 

Parada jest inicjatywą społeczną, całkowicie oddolną. Chcemy by była taka wielka, jak wielki jest kapitał społeczny w Trójmieście i na Pomorzu. Każdy, kto jest dumny z 11 listopada i chce się cieszyć w ten dzień, będzie przyjęty z tym, z czym przyjdzie. A chcielibyśmy, aby ludzie pochwalili się tym, co mają najlepszego.

 

Co roku jako organizatorzy tego wydarzenia staramy się zaproponować coś nowego, coś odmiennego z bogatej historii naszego kraju. Ponieważ w tym roku przypadają rocznice: 75 powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów oraz 70 rocznica Powstania Warszawskiego chcemy się skupić na tych wydarzeniach. Dlaczego o Powstaniu z Warszawy chcemy mówić w Gdańsku? Po pierwsze, w latach powojennych trafiło na gdańskie Wybrzeże bardzo wielu warszawiaków, wielu uczestników tamtego zbrojnego zrywu. Są z nami do dziś, czego efektem jest szczególne zaproszenie tego środowiska do wspólnego świętowania święta narodowego a także przemowa pod pomnikiem polskiego króla jednego z przedstawicieli tego środowiska. Po drugie, nie było przypadku w tym, że 36 lat po tamtym wydarzeniu, kiedy robotnicy ze Stoczni Gdańskiej, Gdyńskiej, innych zakładów z terenu Trójmiasta, rozpoczęli strajk w imię solidarności, zgodnie włożyli na swoje ręce biało-czerwone opaski. Tak było w roku 1980, tak było w roku 1988. Tak jak powstańcom brakowało mundurów i biało-czerwone barwy umieszczone na rękawach były symbolem wolności, niepodległości, dumy z symboli narodowych, podobnie kilka dekad później protestujący robotnicy używali świadomie tych symboli, które stawały się swoistym mundurem, nawiązaniem do bohaterskiej historii, symbolem tego, co bliskie i ważne dla każdego Polaka. 

 

Istotne wydarzenia Parady

 

Biało – czerwone opaski – chcemy w tym roku rozdać grupom oraz jak największej ilości nie zrzeszonych uczestników PN kilka tysięcy biało -czerwonych opasek. Każda będzie ostemplowana symbolem Polski Walczącej i stosownym napisem. Działać będą 4 punkty dystrybucji opasek, biało – czerwonych szalików oraz flag: na placu Kobzdeja, przy ulicy Rajskiej (w pobliżu piekarni Pellowski), na ulicy Podwale Staromiejskie i w okolicy Technikum Łączności. Punkty będą obsługiwać harcerze z ZHR.

 

Biało- czerwone szaliki – w tym roku seniorzy z Klub Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i opasek a także kotylionów z biało-czerwonej wstążki. Będą to wyjątkowe pamiątki i mamy nadzieję, że w przyszłości tradycja ręcznego wykonywania ozdób a następnie obdarowywania nimi innych będzie się rozwijała.

 

Postacie historyczne – co roku na szlaku PN pojawiały się postacie historyczne takie jak marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Antoni Abraham, admirał Arend Dickmann. W  tym roku także ich nie zabraknie, uosabiając tym samym ciągłość polskich dziejów. Kogo w tym roku spotkamy na gdańskiej Paradzie? Czy będzie to twórca II RP Józef Piłsudski, może dowódca Armii Krajowej generał Bór – Komorowski, a może pojawi się i zabierze głos przywódca strajkujących robotników z Sierpnia 80 Lech Wałęsa? 

 

Oprawa muzyczna – w tym roku rytm marszu wyznaczać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa a prowadzić zbiorowy śpiew będzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Odśpiewamy wspólnie wiązankę pieśni powstańczych, a pod pomnikiem króla Jana tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, pieśni legionowe. Rozdamy kilka tysięcy śpiewników z przygotowanymi tekstami zaplanowanych do odśpiewania pieśni. Będzie też okazja do oddania specjalnego hołdu wszystkim poległym przed 70 laty w naszej stolicy.

 

Przebrania – jak co roku namawiamy, zachęcamy do przebierania się w stroje historyczne, patriotyczne. W tym roku szczególnie mile będą widziane stylizacje nawiązujące do Powstania Warszawskiego. Każdy jednak akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej kolorową Paradę w skali Polski.

 

Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą.