01:04
27 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

FILMOWE PODSUMOWANIE ROKU 2014

Zamieszczono dnia pt., 2014-12-19 21:40

PRZEGLĄD AMBITNEGO KINA W GDAŃSKU - 27-28.12.2014

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator Sopot Film Festivalu, Międzynarodowego Dnia Animacji w Gdańsku i Kina Letniego w Orłowie, zaprasza po raz drugi na „Filmowe podsumowanie roku” - przegląd ambitnego kina, który odbędzie się w gdańskim kinie Kameralnym w dniach 27 i 28 grudnia.

W ciągu dwóch dni, zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Siedem filmów fabularnych, jeden dokument oraz dwa filmy krótkometrażowe.

- To już druga edycja przeglądu ambitnego kina w Gdańsku, który ma podsumowywać rok w kinematografii światowej, wyłaniać najważniejsze pozycje minionego roku oraz dać szansę nadrobienia zaległości na wielkim ekranie. – mówiAnna Kądziela-Grubman pomysłodawca przeglądu.

 

W programie znajdą się tak znane tytuły, jak nagrodzony w tym roku Złotą Palmą w Cannes turecki „Zimowy Sen” w reżyserii Nuriego Bilge Ceylana, który obecnie jest najmocniejszym kontrkandydatem "Idy" Pawła Pawlikowskiego w walce o najważniejszy nieanglojęzyczny film roku.

Drugim mocnym kontrkandydatem o miano najlepszego filmu roku, walczy rosyjski "Lewiatan" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, opowiadający historię, rozgrywającą się w małym rosyjskim miasteczku, walki o rodzinny dom z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym jest współczesna Rosja. Wschodnio-europejską kinematografię reprezentować będzie również Zaza Urushadze, w swoim estońsko-gruzińskim dramacie "Mandarynki", który zdobył Nagrodę Publiczności na warszawskim i sopockim festiwalu filmowym.

 

W programie nie zabraknie również autorskiej kinematografii zza oceanu. W programie pojawią się trzy filmy: "Mama" Xaviera Dolana - najnowsza produkcja "złotego dziecka" kanadyjskiej kinematografii - aktora, scenarzysty i reżysera, którego każdy kolejny tytuł zdobywa uznanie światowej krytyki i liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

Drugim tytułem zza Wielkiej Wody jest "Grand Budapest Hotel", ósmy film amerykańskiego reżysera Wesa Andersona, tegorocznego laureata Srebrnego Niedźwiedzia i zarazem filmu otwarcie Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film ekscentrycznego twórcy, do którego większość zdjęć powstawała tuż za polską granicą w Niemczech, opowiada historię hotelu w fikcyjnej republice Zubruwki z okresu 20 - lecia międzywojennego i zmierzchu Cesarstwa Austro-Węgier.

 

Trzecią niezależną produkcją, tym razem bardzo amerykańską, jest "Tylko kochankowie przeżyją" Jima Jarmuscha - osadzone w przestrzeniach opuszczonego Detroit, klimatyczne love-story outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers”, „Truposza” i „Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić, że tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają.

W wyścigu o miano najlepszego filmu roku nie może również zabraknąć kontrowersyjnego Larsa von Triera i jego ostatniego obrazu "Nimfomanki", który zostanie wyświetlony w nieocenzurowanej wersji reżyserskiej.

 

Kino dokumentalne reprezentuje w przeglądzie "Scena Zbrodni" Joshuy Oppenheimera , najważniejszy i najbardziej wstrząsający dokument ostatnich lat. Produkcja, która swoją światową premierę miała wprawdzie w 2012 roku, jednak na ekrany polskich kin trafiła dopiero w tym roku. Zwycięzca Nagrody Publiczności na Berlinale, w którym reżyser prezentuje efekty siedmiu lat spędzonych z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji. Film dokumentalny, który łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego.

Na wielbicieli kina krótkometrażowego czekać będzie blok polskich filmów, przygotowanych we współpracy  z Sopot Film Festivalem.

Wszystkie projekcje poprzedzone zostaną prelekcjami filmoznawców i specjalistów od kinematografii z krótkim uzasadnieniem wyboru danego filmu jako obowiązkowej pozycji roku. Gdańscy widzowie wybiorą również swój najlepszy film roku, głosując po każdej projekcji w plebiscycie publiczności.