03:04
20 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi w Gdańsku

Zamieszczono dnia czw., 2015-02-26 16:50

Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska trafi uchwała dostosowująca lokalne rozwiązania prawne do znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz modyfikująca obecnie funkcjonujący system gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku.

Czy zmiany są konieczne?
- Mimo, że dotychczasowy system Gospodarki Odpadami Komunalnymi sprawdza się, to jednak musimy dokonać w nim zmian – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. - Występuje bowiem konieczność dostosowania go do zasad narzuconych Polsce pierwotnie przez Unię Europejską – a wtórnie – gminom - przez rząd. Chodzi o konieczność osiągnięcia konkretnych poziomów recyklingu oraz odzysku surowców wtórnych. Za niedotrzymanie tych poziomów grożą wysokie kary. Ponadto widzimy również konieczność wprowadzenia zmian, które przełożą się na zmniejszenie nagminnego wciąż zjawiska powstawania nielegalnych składowisk odpadów budowlanych - wyjaśnia Piotr Grzelak.

Co się zmieni?
- Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej - do 2018 roku poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła musi wynieść w gminie 30% całości zebranych odpadów komunalnych, do 2020 roku – 50%. Aby więc mieć pewność, że poziomy te zostaną osiągnięte, od lipca 2016 roku w Gdańsku wprowadzona ma zostać dodatkowa segregacja na poziomie gospodarstw domowych tzw. frakcji szklanej – wyjaśnia Piotr Grzelak. Oznacza to, że od 1 lipca 2016 roku zestaw pojemników w każdym gospodarstwie domowym będzie wyglądał następująco: suche+mokre+szkło (dla segregujących) lub zmieszane (dla niesegregujących). W domach jednorodzinnych szkło zbierane będzie do worków dostarczanych przez firmy wywozowe, natomiast w nieruchomościach wielolokalowych oraz firmach – do pojemników na odpady w kolorze zielonym (dostarczą je również firmy wywozowe).

Kolejna zmianą jest działanie wprowadzane przez Miasto, w celu likwidacji nielegalnych wysypisk odpadów remontowych. I tak od 1 stycznia tego roku – do Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach można już samodzielnie przywieźć i bezpłatnie oddać do utylizacji odpady budowlane/remontowe (obowiązuje limit – 1 tona/gospodarstwo domowe/rok). Na tym nie koniec. - Od początku przyszłego roku chcemy wprowadzić dodatkowe udogodnienie dla mieszkańców - to gmina w ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi będzie mogła na życzenie mieszkańca odbierać bezpłatnie z jego nieruchomości określone ilości takich odpadów. Limit wynosi 1 m3 (to ok. 1,5 - 2 ton) na gospodarstwo domowe w ciągu 6 lat. Mamy nadzieję, że wprowadzone ułatwienia skutecznie zniechęcą do porzucania poremontowych odpadów na przykład na terenach zielonych, czy w lasach  – mówi Grzelak.

Czy jeszcze jakieś zmiany w najbliższym czasie?
We wrześniu 2015 kończą się dotychczasowe umowy na wywóz odpadów komunalnych. Przetargi dla nowych wykonawców są w trakcie przygotowywania i zostaną ogłoszone w ciągu 2-4 najbliższych tygodni (do połowy marca 2015).

- Mając na uwadze doświadczenia sprzed dwóch lat, aby uniknąć zamieszania przy ewentualnym wprowadzaniu na rynek nowych firm wywozowych, planujemy przesunięcie zakończenia świadczenia usług przez obecnie pracujące firmy w czterech z sześciu sektorów miasta. I tak: w dwóch sektorach umowy skończą się zgodnie z planem – 30.09.2015, w dwóch kolejnych – 31.10.2015, w dwóch ostatnich – 30.11.2015 – zapowiada dyr. Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski.

Nowe firmy będą miały obowiązek dostarczenia ze stosownym wyprzedzeniem do gospodarstw domowych dodatkowych worków i oczipowanych pojemników na odpady szklane.

Miasto musiało także dostosować się do nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach w kwestii niestosowania od 1 lutego zaokrągleń w opłatach za wywóz odpadów komunalnych (dotychczas był taki obowiązek). Uchwała w tej sprawie podjęta została przez radnych podczas styczniowej sesji Rady Miasta Gdańska. Brak zaokrągleń w opłatach – obowiązuje już od 1 lutego 2015. W ciągu kilku dni do wszystkich gospodarstw domowych w Gdańsku trafią informacje na ten temat. Jeśli ktoś takiej informacji nie otrzyma, może oznaczać to, że korespondencja zaginęła. Dobrze wtedy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta Gospodarki Odpadami Komunalnymi – tel. 58 731 64 64 (pn-pt 7.00-15.00) lub mail: bok@czystemiasto.gdansk.pl.