19:04
26 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Akademia Dawnego Gdańska: wybitny złotnik – Johann Gottfried Schlaubitz

Zamieszczono dnia śr., 2015-04-22 21:10

Bohaterem najbliższego wykładu Akademii Dawnego Gdańska będzie Johann Gottfried Schlaubitz, wybitny złotnik późnego baroku w Europie Środkowej. O jego pracy opowie Anna Frąckowska, historyczka sztuki i muzealniczka związana z Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie odbędzie się 30 kwietnia o godz. 18.00 w sieni Instytut Kultury Miejskiej, wstęp wolny.

 

- Syn Nathanaela Schlaubitza i Catheriny Elisabeth Hollin, złotnik gdański, serwitor króla Augusta III należy bez wątpienia do grona najwybitniejszych złotników środkowoeuropejskich XVIII wieku. Prowadził jeden z największych w Gdańsku warsztatów złotniczych. Z jego dorobku zachowało się ponad dwieście dzieł - od drobnych, prostych sprzętów, przez wieloelementowe zastawy, po imponujące, monumentalnych rozmiarów, bogato zdobione argenteria sakralne. Wśród jego zleceniodawców, obok elity gdańskiej, byli przedstawiciele polskiej magnaterii i wysokiego duchowieństwa, kościoły, klasztory, kapituły katedralne… Jego wyroby, oparte o najmodniejsze wówczas wzory czołowych francuskich projektantów, twórczo przetworzone dzięki własnej inwencji i talentowi, cechuje mistrzostwo kompozycji, wyważenie proporcji, obfitość dekoracji oraz bezbłędne opanowanie technik złotniczych - zapowiada Anna Frąckowska

 

Anna Frąckowska - absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na kierunku ochrona dóbr kultury (specjalizacja- muzealnictwo). Rozprawa doktorska na temat: „Srebrne kufle gdańskie XVII i XVIII wieku. Typologia, stylistyka, ikonografia”, opublikowana w 2013 roku przez Zamek Królewski w Warszawie w serii Fundacji Teresy Sahakian. W latach 2011-2012 kustosz, kurator zbiorów Pracowni Metali Zabytkowych Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 2013 roku związana z Polską Akademia Nauk Biblioteką Gdańską.

 

Johann Gottfried Schlaubitz – wybitny złotnik późnego baroku

Prowadzenie: Anna Frąckowska

Data: 30 kwietnia, godz. 18.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny!

Dołącz do wydarzenia: http://on.fb.me/1G3epgR.