16:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Nazwy systemów w samochodach - co oznaczają ?

Zamieszczono dnia pt., 2015-04-24 07:55

AFL, ASR, ESP czy BAS – to skróty, które można niejednokrotnie usłyszeć w warsztatach czy sklepach motoryzacyjnych. Terminy związane z nowoczesnymi systemami, montowanymi w pojazdach powinni znać nie tylko specjaliści, ale także właściciele samochodów. Wyjaśniamy, jak odnaleźć się w gąszczu motoryzacyjnych skrótów, co oznaczają technologie z nimi związane i jakie funkcje one spełniają.

 Termin ABS (z ang. Anti-Lock Braking System) to jeden z najpopularniejszych i najprostszych skrótów, związanych z tematyką motoryzacyjną. Niemała część użytkowników pojazdów ma świadomość, że kryje się za nim układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania. ABS pomaga uniknąć wielu charakterystycznych zjawisk występujących po zablokowaniu kół, do których można zaliczyć utratę pełnej kontroli nad pojazdem czy ściąganie samochodu na jedną stronę. System umożliwia skręcanie, czyli ominięcie przeszkody podczas pełnego hamowania. W autach bez ABS, w przypadku zablokowania kół jest to niemożliwe, bo ich skręcanie nie powoduje zmiany kierunku. Wszystkie samochody, które zostały dopuszczone do ruchu po 1 maja 2004 r. na terenie Unii Europejskiej, muszą być wyposażone w system ABS. 

 

 

Zadaniem układu ESP (z ang. Electronic Stability Program) jest stabilizacja toru jazdy samochodu w czasie, gdy kierowca pokonuje zakręt. Przejmuje on wtedy kontrolę nad połączonymi ze sobą systemami ABS i ASR. Jeżeli czujniki wykryją tendencję do „wypadania” samochodu z zakrętu, system uaktywnia się samoczynnie i przyhamowuje jedno lub kilka kół. Producenci samochodów nazywają ten system również VSC (z ang. Vehicle Skid Control) lub STC (z ang. Stability Traction Control).