16:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdzie na wykład, koncert, spektakl, wernisaż? W Planerze znajdziesz wydarzenia dla siebie!

Zamieszczono dnia pt., 2015-04-24 19:44


 

Planer to bezpłatne, internetowe narzędzie ułatwiające wyszukiwanie ciekawych wydarzeń kulturalnych. Dzięki niemu szybko i łatwo można zaplanować czas wolny, a instytucje publiczne, firmy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne zyskują miejsce, w którym prezentowane będą ich wydarzenia. Udostępniamy pierwszą, testową wersję Planera, która wciąż będzie udoskonalana, w odpowiedzi na potrzeby użytkowników. Zapraszamy do planowania czasu – kulturalnie – na www.planer.info.pl.

 

- Planer spełnia ideę bezpłatnej, otwartej bazy danych o wydarzeniach kulturalnych - centralnego repozytorium, gromadzącego dzięki mechanizmom automatycznego importu, informacje z różnych instytucji kulturalnych, która narodziła się w 2008 roku. W tym samym roku rozpoczęła się akcja "Włącz się! Kulturalnie", wiążąca się m.in. z tworzeniem papierowego, kwartalnego kalendarium imprez na terenie Metropolii Gdańskiej. Pamiętając o postulatach organizatorów imprez i festiwali prezentujemy internetowy Planer, w którym będzie można znaleźć informacje o wszystkich kulturalnych wydarzeniach w Gdańsku i regionie mówi Piotr Czerski, pomysłodawca koncepcji Planera.

 
Prace koncepcyjne nad projektem Otwartej Bazy Danych o Wydarzeniach Kulturalnych, których efektem jest Planer, rozpoczęły się w lutym 2014 roku. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wydarzenia ze stron organizatorów mogą być automatycznie pobierane do kalendarium Planera, bez potrzeby ciągłego wpisywania ich samodzielnie. Umożliwia to zastosowanie API, bazy XML lub RSS, które korzystają za bezpośredniego importu otwartych danych z publicznych instytucji oraz każdego organizatora, który chce udostępnić dane ze swojej strony. Dostępny jest także panel organizatora, w którym każdy może dodawać i edytować swoje wydarzenia. Planer będzie udostępniać również swoje dane (właśnie przez API), z których będą mogły korzystać portale internetowe, blogi, organizacje pozarządowe czy media by ten sposób stworzyć kalendarium wydarzeń na swojej stronie internetowej.

 

- W przyszłości Planer może stać się systemem miejskiej informacji o szeroko rozumianych wydarzeniach kulturalnych, umożliwiać zakup biletów online, posiadać wersję anglojęzyczną, współpracować z programami lojalnościowymi, koordynować rozpowszechnianie materiałów promocyjnych organizacji kulturalnych mówi o potencjale Planera Sławomir Czarnecki z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Planer uruchomiony jest obecnie w pierwszej, testowej wersji. Dzięki specjalnemu narzędziu, analizującemu zachowanie użytkowników na stronie (gdzie klikają, czego szukają najczęściej), Planer będzie stale udoskonalany. Zapraszamy do wyszukiwania ciekawych wydarzeń na www.planer.info.pl.

 

Do Planera dołączyły już: Akademickie Centrum Kultury Kultury UG, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Archipelag Kultury, Instytut Kultury Miejskiej, Klub Żak, Miejski Teatr Miniatura, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Opera Bałtycka, Szkoła Samby „Sambolino”, Teatr Wybrzeże.

 

Wszystkie organizacje i instytucje które chciałby dołączyć do Planera, zapraszamy do kontaktu, również te podmioty, które chcą skorzystać z otwartych danych. Dołączyć można w każdej chwili, wymaga to jednorazowego zaangażowania informatyków, by później móc swobodnie korzystać z wszystkich funkcjonalności Planera. Osobą odpowiedzialną za integrację nowych organizatorów jest Marcin Fedoruk: marcin.fedoruk@ikm.gda.pl.

---

Mały słowniczek pojęć związanych z Planerem i otwartymi danymi:

 

XML: Pierwszą możliwością jest pobieranie danych z serwisu internetowego organizatora za pomocą skryptu XML. Schemat takiego pliku można znaleźć pod adresem http://planer.info.pl/XML-format.zip - po przygotowaniu mechanizmu generującego poprawny dokument XML (co nie powinno zająć więcej niż kilka godzin pracy informatyka) wystarczy przesłać jego adres, żeby wydarzenia automatycznie dodawane były do Planera.

 

RSS: Drugim sposobem jest skorzystanie z RSS. Jeśli strona organizatora korzysta z kanału RSS, udostępniającego zakres danych pokrywający wymagania dla plików XML – możemy przygotować skrypt, który również pozwoli na automatyczne udostępnianie wydarzeń w Planerze.

 

Panel organizatora: Jeśli powyższe rozwiązania nie są możliwe, proponujemy panel organizatora, w którym po zalogowaniu można samodzielnie dodawać wydarzenia do Planera. Każdy organizator może przez panel edytować swoje wydarzenia!

 

API: Wszystkie dane o wydarzeniach zgromadzone w Planerze są udostępniane przy użyciu API, czyli interfejsu umożliwiającego komunikację między systemami. Dzięki API informacje o imprezach mogą być łatwo umieszczane w innych serwisach albo np. w aplikacji mobilnej. W ten sposób z Planera korzystać mogą wszyscy: instytucje, organizacje pozarządowe, blogerzy, media. Dokumentacja API dostępna jest pod adresem http://planer.info.pl/Dokumentacja_REST_API.pdf.

 

---

Autorem koncepcji otwartej bazy wydarzeń kulturalnych, z której powstał Planer jest Piotr Czerski, jego inicjatywę podjął Instytut Kultury Miejskiej. Otwarta Baza wpisuje się we wdrażaną przez Miasto Gdańsk od 13 marca 2014r. politykę otwartości. Informacje o polityce otwartości Miasta Gdańska dostępne są na stronie: www.gdansk.pl/otwartygdansk.