18:09
28 Wrzesień 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Mediolan rozsmakował się w Gdyni. Pomorskie innowacyjne projekty jadą na EXPO 2015

Zamieszczono dnia pt., 2015-05-15 23:24

Po ubiegłorocznym sukcesie na targach designu w Mediolanie gdyńska wystawa „Smak Przedmiotu” wraca do stolicy Lombardii. O tym jak wygląda – i smakuje! – innowacyjne zestawienie prac pomorskich projektantów z ich kulinarnymi interpretacjami będzie się można przekonać  w Pawilonie Polskim podczas Tygodnia Pomorskiego na EXPO 2015.

 

Tekstylny pokrowiec ocieplający rośliny versus cynamonowe jadalne pianki. Dekoracyjny stalowy grzejnik i rozgrzewający imbir. Dziecięca drewniana układanka, do której poprzez swoją fakturę nawiązują plasterki jabłka. To przykłady intrygujących zestawień, jakie pokazuje wystawa „Smak Przedmiotu”. Projekt przygotowany przez Centrum Designu Gdynia i Grupę Projektową Razy2 prezentuje 12 przedmiotów użytkowych – dzieł pomorskich projektantów. Każdy obiekt – krzesło, lampa, rower i inne – zyskał swoją kulinarną metaforę wykreowaną przez Rafała Wałęsę, szefa kuchni gdyńskiej restauracji Sztuczka.

 

Efekty pokazane zostaną podczas Tygodnia Pomorskiego - od 1 do 7 czerwca - na EXPO 2015  w Mediolanie. Dzięki potrawom przygotowanym na miejscu przez kucharza restauracji Sztuczka, odwiedzający będą mogli odbierać nowoczesne formy nie tylko za pomocą wzroku i dotyku, ale też smaku i zapachu. Tę kreatywną ekspozycję po raz pierwszy zaprezentowano w ubiegłym roku  na Milan Design Week. Obejrzało ją wtedy ponad trzysta tysięcy osób. Wystawa była później pokazywana na Gdynia Design Days i Łódź Design Festival. Teraz wraca do Mediolanu, by jako wizytówka innowacyjnego Pomorskiego trafić do jeszcze szerszego grona odbiorców.

 

Tematyka wystawy dobrze koresponduje z hasłem EXPO 2015, którym jest „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Organizatorzy poprzez wystawę chcą podkreślić znaczenie innowacji obecnych w wielu dziedzinach życia, napędzających wzrost gospodarczy. – Pomorski Park Naukowo‑Technologiczny tworzy warunki wzrostu i kooperacji dla firm z branż kreatywnych i nowych technologii. Tym razem zaprezentujemy się nie tylko środowisku projektantów i ludzi związanych ściśle z dziedziną designu, ale też uczestnikom jednej z najważniejszych międzynarodowych imprez wystawienniczych – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz z Centrum Designu Gdynia. – Możliwość pokazania na świecie ciekawej koncepcji, jaka narodziła się właśnie u nas jest dużą szansą dla pomorskich firm. Może się to przełożyć na wymierne korzyści, nie tylko wizerunkowe – dodaje.

 

W ramach wystawy „Smak Przedmiotu” w Mediolanie zaprezentowane zostaną projekty takich pomorskich firm, jak Aeon Form – zwycięzcy polskich eliminacji Creative Business Cup 2013, wyróżnionego również w plebiscycie Must Have za projekt urny „Tear Drop”, Flowair – twórcy wentylatora „Oxen” nagrodzonego podczas RED DOT 2014, IF - International Forum Design 2014 oraz konkursu Dobry Wzór 2013, Malafor – laureata Plebiscytu Czytelników Design Alive Awards 2014, Tabanda – zwycięzcy Design Alive Awards 2014, a także Razy2 – laureata konkursu Dobry Wzór 2014 za projekt grzejnika „PLC”.

 

Wystawa designu to gdyński wkład w obecność Trójmiasta na EXPO 2015. Podczas Tygodnia Pomorskiego w Pawilonie Polskim będzie można również zobaczyć wystawę luksusowych wyrobów
z bursztynu, która do Włoch pojedzie z Gdańska. Sopot zaś zamieni strefę wypoczynkową obok Pawilonu w sopocką plażę z atrakcjami dla starszych i młodszych oraz muzyką na żywo.

 

Pomorskie zaprezentuje się na Wystawie Światowej jako pierwsze polskie województwo.   Jego potencjał będzie promowany podczas seminariów turystycznego
i gospodarczego. Liderem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który nad scenariuszem wydarzeń pracował wspólnie z partnerami: Gdynią, Gdańskiem, Sopotem oraz Agencją Rozwoju Pomorza, Invest in Pomerania, Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną
i Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość z ośrodkiem  Europe Enterprise Network. Projekt jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego
na lata 2007-2013.