05:04
27 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kino w Cieplewie rusza od września!

Zamieszczono dnia pon., 2015-08-17 18:17

Dobra informacja dla fanatyków kina! Już od września ponownie rusza program filmowy w Kinie w Cieplewie! Pierwsze dwa multiseanse poprowadzi dyrektor OKSiBP Grzegorz Cwaliński. Na pierwszy rzut idą 4 filmy pełnometrażowe z najwyższa jakościa obrazu i dźwięku!


 

15 września, 19:00 - "Erratum"

Michał jest jak ślimak schowany w skorupie. Emocji nie okazuje (albo ich nie odczuwa), w jego relacjach z żoną i małym synem nie ma serdeczności, z ojcem od dawna nie utrzymuje kontaktów. Jego praca w biurze rachunkowych również nie jest szczególnie ekscytująca.
Kiedy jedzie w jednodniową delegację do Szczecina, swojego rodzinnego miasta, wydaje się, że jest to świetna okazja, żeby po latach wreszcie odwiedzić ojca, zaprosić go na komunię syna, ale Michał nie ma szczególnej ochoty ani ojca odwiedzać, ani tym bardziej zapraszać. Wizyta w mieście, w którym spędził dzieciństwo i młodość, również nie wywołuje w nim entuzjazmu - na szczęście już wieczorem wraca do Warszawy. A raczej: wróciłby, gdy nie to, że jadąc samochodem, śmiertelnie potrącił pieszego, bezdomnego o nieustalonych personaliach. Michał musi zostać w Szczecinie przynajmniej kilka dni.

W ciągu tych kilkudziesięciu godzin, próbując trochę wbrew sobie odkryć tożsamość ofiary wypadku, niezauważenie odbywa równoległą podróż w przeszłość i w głąb samego siebie. Co znajdzie na jej końcu?

Dojrzałe, niezwykle subtelne kino z rewelacyjnymi rolami Tomasza Kota i Ryszarda Kotysa

reżyseria: Marek Lechki
scenariusz: Marek Lechki
zdjęcia: Przemysław Kamiński
muzyka: Bartosz Straburzyński
obsada: Tomasz Kot, Ryszard Kotys, Tomasz Radawiec, Janusz Michałowski, Karina Kunkiewicz
 

7 września, 19:00 - "Anomalia"


Sympatyczni mieszkańcy małej wsi jak co roku przygotowują się do uroczystości pożegnania zimy. Jednak tym razem, po raz pierwszy odkąd pamiętają najstarsi, wielkiego stosu chrustu ze słomianą kukłą nie udaje się podpalić…
Oczekiwana wiosna nie nadchodzi, zamiast budzić się do życia, wszystko powoli obumiera: giną pszczoły w pasiekach, krowy nie dają mleka, drzewa nie wypuszczają liści, a z ziaren nie kiełkują rośliny. Jałowieje ziemia i karleją wartości, mieszkańcy barykadują się w domach i pilnują kończących się zapasów. Wreszcie - wobec widma śmierci głodowej - ponownie układają stos. Tym razem mają zamiar złożyć ofiarę z człowieka...

Surowy, minimalistyczny film, z niezwykle pięknymi zdjęciami.

reżyseria: Peter Brosens, Jessica Woodworth
scenariusz: Peter Brosens, Jessica Woodworth
zdjęcia: Hans Bruch Jr.
muzyka: Michel Schöpping
obsada: Aurélia Poirier, Django Schrevens, Sam Louwyck, Gill Vancompernolle

 

22 września, 19:00 - "Mandarynki"

Estońska wioska na Kaukazie. Jej mieszkańcy od stu lat żyli tu, pracowali, rodzili się i umierali. Ale kiedy w roku 1992 wybuchła gruzińsko-abchaska wojna, wioska opustoszała - zostało w niej tylko dwóch mężczyzn, hodowca mandarynek Margus i jego sąsiad Ivo.
Wokół cisza lasów, lato powoli ustępuje miejsca jesieni, a pod urodzajem owoców ciężko uginają się gałęzie drzew mandarynek. I mimo że z oddali dobiegają co jakiś czas przytłumione odgłosy walk, tu ważniejsze jest to, żeby nie zmarnować zbiorów. Nie tylko dlatego, że trzeba z czegoś żyć, ale głównie z tej przyczyny, że tego, co rodzi ziemia, nie powinno się marnować.

Wojna jednak pewnego dnia wkroczy w ten cichy świat oszczędnych rozmów, codziennego trudu i samotności - pod domem Margusa w wyniku potyczki giną żołnierze. Nie wszyscy: oznaki życia daje dwóch z nich. Jeden to Gruzin, drugi - walczący po stronie Abchazów czeczeński najemnik. Obydwoma zaopiekuje się Ivo: leczy ich, karmi, czeka, aż wrócą do życia. I wracają - tylko po to, żeby spróbować się nawzajem pozabijać. Dzięki surowej prawości ich zbawcy powoli w dwóch śmiertelnych wrogach odbudowuje się kruche człowieczeństwo, jednak wojna rządzi się swoimi prawami - nie da się jej zakląć ani zaczarować…

Wyciszony, oszczędny, głęboko humanistyczny, wybitny film, który w 2015 roku walczył z "Idą" o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

reżyseria: Zaza Urushadze
scenariusz: Zaza Urushadze
zdjęcia: Rein Kotov
muzyka: Niaz Diasamidze
obsada: Lembit Ulfsak, Giorgi Nakashidze, Mikheil Meskhi, Elmo Nuganen, Raivo Trass

 

29 września, 19:00 - "Kret"


Paweł i jego ojciec świetnie się dogadują. Ich wspólny interes się rozkręca, przyszłość wygląda optymistycznie - i nagle na rodzinę spada cios. W prasie ukazuje się artykuł informujący, że bohaterska przeszłość ojca, czołowego opozycjonisty i przywódcy strajków w stanie wojennym, wcale nie jest taka bohaterska, bo tak naprawdę stary Kowal był wieloletnim współpracownikiem SB.
Jak było naprawdę? Z rozmów Pawła z ojcem niewiele wynika: stary Kowal twierdzi, że to potwarz, ale ludzie gadają… A później zaczynają otwarcie oskarżać. Paweł musi poznać prawdę.

Dojrzały debiut fabularny uznanego dokumentalisty, ze świetnymi rolami Mariana Dziędziela i Borysa Szyca. Subtelna opowieść o emocjach, bliskości i zaufaniu, a jednocześnie znakomicie skonstruowany thriller z niełatwą polską historią w tle.

reżyseria: Rafael Lewandowski
scenariusz: Iwo Kardel, Rafael Lewandowski
zdjęcia: Piotr Rosołowski
muzyka: Jerome Rebotier
obsada: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Sławomir Orzechowski, Wojciech Pszoniak, Bartłomiej Topa, Magdalena Czerwińska

 





Bilety na powyższe seanse w cenie 5 zł do nabycia w Biurze Obsługi Klienta osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 20:00 oraz w niedziele 10:30 - 14:00. Rezerwacje telefoniczne oraz informacja: 728 415 566.