13:04
26 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Tydzień w Bibliotece – spotkania z autorami i Festiwal Kultury Żydowskiej

Zamieszczono dnia czw., 2015-09-10 11:25

W nadchodzącym tygodniu koncentrujemy się na spotkaniach z pisarzami:

- w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82) 15 września o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Vargą – „największym hipochondrykiem współczesnej literatury polskiej”, pisarzem, który szczególnie upodobał sobie figurę narracyjną, jaką jest „gadulstwo”, trzykrotnym finalistą Nagrody Literackiej Nike, dziennikarzem i krytykiem literackim.

- filia na Niedźwiedniku (ul. Podkarpacka 1)  16 września o godz. 16 gościć będzie u siebie pisarkę realizmu magicznego, Martę A. Trzeciak – autorkę powieści "Inframundo", "Bliżej dalej" oraz najnowszej "Dwa życia Kiki Kain".

- 17 września, z okazji urodzin filii, Bibliotekę Kokoszki (ul. Azaliowa 18) odwiedzi Tomasz Raczek. Spotkanie z wybitnym krytykiem filmowym i publicystą rozpocznie się o godzinie 18.00.

- również 17 września o godz. 17.00 w filii na Zaspie (ul. Pilotów 3) będzie szansa uczestniczyć w spotkaniu z  autorką ponad 20 książek opisujących zawiłe i skomplikowane losy ludzi związanych z Pomorzem (zwłaszcza z Gdańskiem) i Sądecczyzną, czyli Gabrielą Danielewicz – laureatką medalu Księcia Mściwoja II, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska.

- na wieczór z twórczością Tadeusza Dziewanowskiego, gdańskiego poety i tłumacza, 11 września o godz. 18.00 zaprasza Biblioteka Oliwska (ul. Opata Jacka Rybińskiego 9).

W ramach trzeciej odsłony festiwalu „Zbliżenia” w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82) zorganizowany zostanie szereg spotkań. 11 września Grażyna Baranowska przybliży sylwetkę Szaloma Asza – prozaika, dramaturga i eseisty piszącego w języku jidysz w wykładzie „Szalom Asz. Humanista czy renegat?”(godz. 16.30). Następnie odbędzie się promocja książki Pawła Smoleńskiego „Oczy zasypane piaskiem”(godz. 18.30). 12 września zaplanowany jest wykład Katarzyny Jerzak dotyczący żydowsko-niemieckiego myśliciela Waltera Benjamina („Imperium rzeczywiste Waltera Benjamina: Berlin, Paryż, Marsylia, Ryga”, godz. 14.00) oraz wykład Izoldy Kiec poświęcony życiu i twórczości poetki Zuzanny Ginczanki (godz. 15.15).

Dodatkowo w nadchodzącym tygodniu w filii przy ul. Jagiellońskiej 8 rozpoczną się ciekawe spotkania cykliczne:

- „myśl dojrzała” dedykowane dla dorosłych, którzy nie boją się niewygodnych pytań i zachowali ciekawość świata. Pierwsze pod tytułem „Czy myślenia trzeba się uczyć - co to jest filozofia i do czego można jej użyć”” odbędzie się 15 września o godz. 16.00

- 14 września o godz. 17.30 ruszają „Spotkania z historią” poświęcone wojennej i powojennej Polsce. Pierwsza prelekcja dotyczyć będzie wysiedleń z Gdyni.