czwartek, 22 lutego, 2024

Opowiedzą o pszczołach w nowym odcinku Północnego eko pomocnika

Pszczoły miodne, ich życie, ich wkład w funkcjonowanie ekosystemu oraz ciekawostki o ich naturze – to tematy jakie porusza najnowszy odcinek programu edukacyjnego „Północny eko pomocnik. Pszczoły – edukacja ekologiczna” realizowanego przez PółnocnaTV przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przez kilka miesięcy ekipa PółnocnaTV w składzie Aneta Duraj, Paulina Kucina i Karolina Białke odwiedzała okoliczne pasieki, zlokalizowane na wsiach oraz w Gdańsku by dowiedzieć się jak naprawdę żyją pszczoły w różnych środowiskach i jak można je lepiej chronić.

Wsparcia merytorycznego udzielili dr Paulina Kozina z Uniwersytetu Gdańskiego, Piotr Kowalczyk z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach oraz pan Eugeniusz Juchniewicz – pszczelarz z wieloletnim doświadczeniem w hodowli pszczoły miodnej.

Podstawowym celem projektu jest edukacja ekologiczna – czasem opierająca się modzie np. na miejskie pasieki czy wysiewane niewłaściwie kwietne łąki. Najnowszy odcinek Północnego eko pomocnika systematyzuje wiedzę, obala mity i podpowiada właściwe zachowania by pomóc pszczołom przetrwać.

W realizacji najnowszego odcinka programu ekipę wsparła Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach na czele z jej dyrektorem Michałem Piotrowiczem oraz młodzieżą skupioną wokół instytucji.

Łatwa w odbiorze forma audiowizualna Północnego eko pomocnika sprawia, że to film odpowiedni dla młodzieży i dorosłych – właściwie dla każdego kto chciałaby rozpocząć swoją przygodę z pszczelarstwem.

O co ten hałas?

O pszczołę miodną oczywiście. To najlepiej zbadany przez człowieka gatunek pszczoły a mimo to, wciąż nie do końca wiemy jak zapewnić mu właściwą opiekę i nie zaszkodzić. Rzetelna wiedza to grunt pod skuteczne działania, a tego czasem brakuje na styku rolnictwa i pszczelarstwa oraz w odwiecznym konflikcie między naturą a urbanizacją.

– Dołożyliśmy wszelkich starań żeby ekopomocnik o pszczołach rozwiał wątpliwości jak należy obchodzić się z pszczołą miodną. Chcieliśmy o niej ciekawie i przystępnie opowiedzieć i mamy nadzieję, że się udało – mówi Karolina Białke, autor scenariusza.

Premiera

Już wkrótce ekipa PółnocnejTV zaprosi Państwa na internetową premierę najnowszego odcinka Północnego eko pomocnika. O konkretnej dacie będziemy informować w mediach społecznościowych, Film będzie dostępny na naszym kanale YT, na Facebooku i oczywiście na stronie.

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku