niedziela, 25 lutego, 2024

Bohaterowie Westerplatte pochowani w Gdańsku

Fot. Piotr Hukalo

W piątek 4 listopada na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte odbędą uroczystości pogrzebowe Bohaterskich Obrońców Westerplatte, w których udział weźmie Prezydent Polski, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda.

Trumny ze szczątkami dziesięciu obrońców Westerplatte w czwartek 3 listopada przewieziono do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Wystawione były w nawie bocznej bazyliki, a wartę honorową pełnili przy nich żołnierze Wojska Polskiego.

W piątek biskup polowy Wojska Polskiego odprawi w bazylice nabożeństwo żałobne. Po mszy świętej trumny westerplatczyków zostaną wyniesione z kościoła i umieszczone na pięciu samochodach wojskowych, które w kondukcie pogrzebowym przejadą z centrum Gdańska na Westerplatte.

Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, obok dowódcy, majora Henryka Sucharskiego, spoczną szczątki dziewięciu westerplatczyków odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie półwyspu Westerplatte.

Szczątki siedmiu z nich odnaleziono w 2019 roku i później zidentyfikowano. Są to: plutonowy Adolf Petzelt, kapral Jan Gębura, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), starsi legioniści Ignacy Zatorski i Zygmunt Zięba oraz legionista Józef Kita. W sposób bezsporny nie udało się potwierdzić tożsamości dwóch obrońców.

Uroczyście zostaną również pochowane szczątki majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej, zmarłego w 1946 roku i ekshumowanego w 2021 roku.

Wyznaczamy istotną cezurę w dziejach Westerplatte i upamiętnienia bohaterów. Mamy tego pełną świadomość. Staramy się oddać cześć tym ludziom, którzy wypełniali swój obowiązek wobec kraju – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.