poniedziałek, 26 lutego, 2024

Diament Hope – piękny, niebieski, przeklęty

Jest największym, niebieskim diamentem na świecie. Oprócz zachwytu wzbudza też głęboki niepokój. Niektórzy uważają nawet, że nie powinien nazywać się „Diamentem nadziei” ale”Diamentem rozpaczy”. Dlaczego? Bo pod idealnym jubilerskim szlifem i w głębi najpiękniejszego koloru na świecie skrywa się mrok, łzy i ludzkie nieszczęście. Poznajcie historię najsłynniejszego przeklętego klejnotu w historii.

Diament nadziei?

Mimo że nazwa tego kamienia kojarzy się symbolicznie, wcale nie została ona nadana, aby zaznaczyć, że daje on nadzieję. Pochodzi bowiem od nazwiska jego właściciela – Henry’ego Philipa Hope – brata londyńskiego bankiera Henry’ego Thomasa Hope, który kupił słynny klejnot w 1824 roku, czyli po tym, jak ponownie pojawił się on na rynku, w 20 lat po kradzieży z Garde Meuble w Paryżu. Diament, który wcześniej należał do francuskiej rodziny królewskiej, nosił nazwy Niebieski Diament Koronny, French Blue oraz Tavernier Blue.

A o tym dlaczego ten kamień jest przeklęty, piszemy tu:http://strefahistorii.pl/article/7053-diament-hope-piekny-niebieski-przeklety