poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Kalendarz z Retrospekcją

foto/Łukasz Kucharski/Kucharscy – Fotografia i Film/GRH Retrospekcja/

Po sukcesie kalendarza 2022, nawiązującego do kina Noir, trójmiejska grupa rekonstrukcji historycznych „Retrospekcja” postanowiła pójść za ciosem i na rok 2023 przygotować kolejny autorski projekt.

Tym razem znacznie spokojniejszy, delikatny i malarski w wyrazie, Rzecz jasna nadal też osadzony w klimatach lat 30. i 40. XX wieku. Tegoroczny zamysł twórczy od początku zakładał jak najprostszą formę graficzną. Całkowitą dominację kolorowego tym razem zdjęcia, podkreślonego jedynie niezbędnie neutralną bielą. To co było istotne i zarazem najtrudniejsze, to determinanta, polegająca na odpowiednim wykontekstowaniu tak fotografii, jak postaci. Kolejne miesiące kalendarza Retrospekcji 2022 nie narzucają widzowi co ma zobaczyć. Bliżej im do mgnienia oka, rejestrującego pełen spokoju świat, który choć w odbiorze podświadomie nam bliski, w dynamicznie zmieniającej się, impulsywnej rzeczywistości, oddala się bardzo szybko, stając się jedynie tęsknym malarskim wspomnieniem. Każda fotografia przedstawia scenę z udziałem członków GRH Retrospekcja, lub osób naszej grupie bliskich, które wpisywały się w kontekst kalendarza.

W prace przy edycji kalendarza zaangażowani byli Bartosz Gondek- twórca jego koncepcji, oraz Jana Sikorska Marcelina Konieczna Antek Klimko i Hanna Skoworotko. O wyjątkowe fotografie, podobnie jak w poprzedniej edycji, zadbał pan Łukasz Kucharski ze studia Kucharscy – Fotografia i Film.

Nakład to jak co roku limitowane 100 sztuk. Kilka egzemplarzy zostało wystawione przez członków grupy na popularnym portalu aukcyjnym.