środa, 27 września, 2023

Phoolan Devi – kobieta nikt, kobieta zemsta

Urodziła się w Indiach, na głębokiej prowincji, w miejscu dla kobiety niemal najgorszym na świecie. Była sprzedawana, bita, gwałcona odkąd skończyła 11 lat. Znała smak upokorzenia, bólu i gniewu. Poznała smak zemsty i krwi. Nazwali ją Królową Bandytów, a potem Panią Ghandi z Mirzapur. Przed wami historia Phoolan Devi – hinduski – symbolu walki o prawa biednych i kobiet w Indiach drugiej połowy XX wieku.

Kobieta jest niczym

Urodziła się w niewielkiej wsi Gorha ka Purwa w północnych Indiach, 10 sierpnia 1963 roku. Pochodziła z najniżej położonej w hierarchii kasty mallahów, skupiającej rybaków i chłopów. Można powiedzieć, że Phoolan przegrała swoje życie już w dniu narodzin. Nie dość, że urodziła się w biednej rodzinie, z której niezwykle ciężko awansować społecznie, to jeszcze urodziła się dziewczynką. Jej ojciec toczył spór o majątek ze swoim bratem Biharim. Po śmierci Bihariego rodzina Phoolan procesowała się z jego synem Majadinem. Gdy pewnej nocy Majadin ściął drzewo przeznaczone na posag dziewczyny, ta zaatakowała go. Chcąc pozbyć się kłopotliwej kuzynki Majadin, zaaranżował jej małżeństwo z trzykrotnie starszym od niej wdowcem imieniem Putti Lal. Phoolan miała wtedy 11 lat.

I tak rozpoczął się jej życiowy horror, o którym więcej tutaj: http://strefahistorii.pl/article/6507-phoolan-devi-kobieta-nikt-kobieta-zemsta