niedziela, 26 maja, 2024

Planszówka sprzed 4000 lat

foto/mat.prasowy

Kamienną planszę do gry z zaznaczonymi polami i zagłębieniami odkryli polscy archeolodzy na terenie osady sprzed ponad 4 tys. lat. Tego typu znaleziska są rzadkie. Kilka znanych jest z Doliny Indusu i z Mezopotamii – zauważają badacze.

O znalezisku, dokonanym w czasie badań zakończonych w grudniu ubiegłego roku, poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Jak podano, głównym przedmiotem badań było osadnictwo z epoki brązu i żelaza w rejonie wsi Ayn Bani Saidah w Omanie.

„W jednym z pomieszczeń dużego budynku z okresu Umm an-Nar (2500-2000 lat p.n.e.) znaleźliśmy planszę do gry!” – powiedział cytowany w komunikacie CAŚ UW kierownik badań prof. Piotr Bieliński. Projektem współkieruje dyrektor generalny ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu, dr Sultan al-Bakri. Prof. Bieliński dodał, że takie znaleziska są rzadkie. Kilka przykładów podobnych plansz znanych jest z Doliny Indusu, a także z Mezopotamii, między innymi ze sławnych grobów królewskich z Ur.

Plansza wykonana jest z kamienia i ma zaznaczone pola i zagłębienia. Naukowcy określają znalezisko jako „najbardziej pasjonujące i zupełnie niespodziewane” w ostatnim sezonie badań.

Więcej informacji TU