sobota, 2 grudnia, 2023

Rząd zmieni hymn narodowy? Ekspert tłumaczy.

foto/K.Białke

Zamiana kolejności drugiej i trzeciej zwrotki Mazurka Dąbrowskiego przywróci logikę utworu napisanego w 1797 r. przez Józefa Wybickiego – mówi Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i autor propozycji modyfikacji tekstu hymnu RP.

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o symbolach państwowych RP, która ma m.in. uporządkować stan prawny dotyczący wykorzystywania symboli państwowych – flagi i godła RP. W projekcie podano wzory tych symboli (łącznie z barwami), które mają być zgodne ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi. Ponadto projekt zmienia kolejność zwrotek w hymnie RP – druga zaczyna się od słów „Jak Czarniecki do Poznania”, a nie jak dotychczas „Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę”. Zamianę tę – na podstawie propozycji zespołu ekspertów – przygotowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

„W największym skrócie zmiana ta jest przywróceniem logiki utworu napisanego przez Józefa Wybickiego i przywróceniem tego, co miał na myśli” – powiedział Przemysław Rey, który był jednym z ekspertów MKDNiS zajmujących się projektem ustawy o symbolach państwowych i zaproponował zamianę zwrotek w tekście hymnu Polski.

Więcej o proponowanych zmianach TU