Ceramika, importy i mnogość innych przedmiotów. W Pruszczu Gdańskim archeolodzy odkrywają właśnie prawdziwy Sezam pochodzący z dalekiej przeszłości. Ponad 100 lat temu to właśnie na Cukrowni zaczęła się pruszczańska przygoda z archeologią. Od dwóch sezonów dzięki współpracy firmy NDI z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i miastem archeolodzy świętują wielki, niezwykle owocny powrót.
Na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano odkrycia archeologiczne z okresu rzymskiego. To drugi sezon prac archeologicznych w Cukrowni.
Podczas pierwszego sezonu udało się zadokumentować 64 obiekty archeologiczne identyfikowane od I w.p.n.e do III w.n.e. Obecnie prace są w toku. Wśród znalezisk znajdują się obiekty ceramiczne, ale nie tylko. Wiele z odkrytych artefaktów to przedmioty importowane, co poświadcza, że Pruszcz Gdański w pierwszych wiekach naszej ery był prężnie działającym ośrodkiem wymiany handlowej.
W Pruszczu Gdańskim badania archeologiczne oraz współpraca z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku mają już wieloletnią tradycję. Badania rozpoczęło miasto przed budową Faktorii Handlowej, teraz kontynuuje je firma NDI przed przebudową Cukrowni.
Pruszczańska ziemia, niezwykle łaskawa dla poszukiwaczy, archeologów i badaczy przeszłości skrywa jeszcze mnóstwo nieodkrytych skarbów i jeszcze nie raz będziemy wracać do tematu.